VZP zveřejnila seznam stomických pomůcek, které hradí

Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnila na svém webu kompletní seznam stomických pomůcek, které hradí nebo na ně přispívá. Pomůcky slouží lidem s vývodem k zachycení stolice. Postižení kritizovali, že pojišťovny snížily úhrady na tyto pomůcky nebo je vůbec nehradí.

„VZP by ráda ujistila všechny své klienty, kteří využívají stomické pomůcky, že informace z posledních dní o tom, že VZP tyto pomůcky nehradí, se nezakládají na pravdě. V každé z 57 kategorií stomických pomůcek je jich vždy několik plně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ sdělil mluvčí VZP Jiří Rod.

Zdůraznil, že hrazení těchto pomůcek VZP nikdy nepřerušila. V lednu přestala platit inkontinenční podložky, po intervenci ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) ale úhrady k 1. únoru obnovila.

Stomické pomůcky předepisují urologové, nefrologové, praktici, internisté, onkologové, hematologové a chirurgové. VZP předepisování sleduje, někteří lékaři prý předepisují jen ty nejdražší pomůcky od jednoho či dvou konkrétních výrobců.

„Pacienti tak jsou nuceni k vysokým doplatkům, přestože mají možnost využít celou řadu kvalitních výrobků s plnou úhradou od pojišťovny,“ poznamenal mluvčí.

VZP v seznamu uvádí produkty plně hrazené z pojištění, často od dvou i více výrobců, a uvádí také nadstandardní produkty, u kterých hradí z pojištění 90 procent ceny i víc. „Pro pacienty to představuje doplatek maximálně v řádu jednotek až deseti korun,“ uvedl Rod.

Produktů hrazených plně z pojištění podle něj přibude, jakmile výrobci ceny sníží. V seznamu je zeleně označeno zboží plně hrazené z pojištění a žlutě zboží s úhradou 90 a více procent. Pokud by naopak nastal výpadek, zajistí VZP podle mluvčího pro pacienty náhradu.

seznam naleznete ve formátu PDF na: www.vzp.cz/uploads/document/stomicke-pomucky.pdf

invArena

(Visited 16 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.