Psychická aktivita chrání mozek ve stáří

Udržování duševní aktivity, jako je čtení knih, psaní dopisů nebo luštění různých rébusů, podle vědců pomáhá ve vyšším věku udržet na uzdě demenci. Uvádí to nejnovější studie amerických odborníků, zveřejněná v časopise Neurology.

Potvrzuje se tím názor, že nástup mentálního postižení lze oddálit určitým stylem života. Informace přinesl server BBC.

»Jaký budeme mít mozek ve stáří, částečně závisí na tom, co od něj v životě obvykle chceme. Co děláte během celého života, má velký vliv na pravděpodobnost výskytu těchto nemocí spojených s věkem,« uvedl vedoucí výzkumu Robert Rush z Univerzitního lékařského centra v Chicagu.

Výsledky bádání podle něj ukazují, že cvičení mozku během celého života je důležité pro zdraví tohoto orgánu ve stáří.

Výzkumu, z něhož zmíněná americká studie vychází, se zúčastnilo 294 lidí ve věku nad 55 let, kterým vědci dávali každoročně až do jejich smrti testy, jimiž hodnotili paměť a myšlení.

Účastníci také odpovídali na dotazy, které se týkaly čtení knih, psaní dopisů a jiné činnosti spojené s duševní stimulací v dětství, v dospívání, ve středním a ve vyšším věku.

Po smrti byl mozek těchto osob zkoumán, aby se zjistilo, zda nevykazuje fyzické známky demence. Po vyhodnocení dopadu zmíněných známek dospěli odborníci k závěru, že u lidí, kteří svůj mozek aktivně zaměstnávali, bylo tempo poklesu poznávacích schopností přibližně o 15 procent pomalejší než u lidí, kteří tak nečinili.

Haló noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.