Nový zákon snižuje postiženým příspěvek na péči

Mnohý z těch, které čeká posuzování nároku na příspěvek na péči, se bude muset vyrovnat s tím, že mu jej úřady sníží, a to i podstatně. Může za to nová metodika posuzování. Řadě postiženým již v poslední době úřady tento příspěvek přikrátily.

Příspěvek na péči se v poslední době snížil široké skupině postižených, počínaje celiaky, přes osoby s cystickou fibrózou, lidi s amputovanými končetinami či mentálním postižením, schizofreniky a seniory konče.

Do konce roku 2015 se však posuzování podle nového zákona dotkne každého, kdo na příspěvek dosud dosáhl.

Nejhorší dopad to má však na rodiny s postiženými dětmi. Ty totiž chodí k posudkům nejčastěji, proto už teď z úřadů chodí velké množství rozhořčených rodičů, kterým se v nynější těžké době výrazně mohou snížit příjmy.

Výše příspěvku na péči se odvíjí od toho, do jakého stupně závislosti na druhé osobě je dotyčný zařazen. O zařazení do čtyř různých stupňů rozhoduje posudkový systém, do kterého jsou zapojeni pediatři, sociální pracovníci, psychiatři i ministerstvo práce a sociálních věcí. Zásadní vliv však má metodika ukotvená v zákoně.

Určuje deset základních životních potřeb, jako jsou např. schopnost mobility, orientace, péče o domácnost apod. Jestliže osoba nezvládá alespoň tři tyto potřeby, je zařazena do I. stupně a má právo na nejnižší možný příspěvek. Aby dosáhla na nejvyšší, IV. stupeň, musí být neschopna nejméně devíti životních potřeb.

Seznam základních životních potřeb
1) Mobilita
2) Orientace
3) Komunikace
4) Stravování
5) Oblékání a obouvání
6) Tělesná hygiena
7) Výkon fyziologické potřeby
8) Péče o zdraví
9) Osobní aktivity
10) Péče o domácnost

Celé úskalí seznamu spočívá v nekonkrétnosti jednotlivých bodů. Postižení se shodují v tom, že jednotlivé životní potřeby by měly být rozděleny do dílčích otázek. Např. pod pojmem stravování si každý může představit něco jiného. Většina handicapovaných se sice sama nají, ale málo-kdo už si dokáže uvařit

Dříve se posuzovalo podle třiceti šesti bodů. Celý posudek proto mohl být mnohem více podrobnější a bylo tak jasné, co postižený doopravdy zvládá či nezvládá.

Nejhůře jsou na tom matky samoživitelky

„Většina rodin s postiženými dětmi je sociálně slabá,“ uvedla v Deníku Právo aktivistka Perchta Kazi Pátá, matka dvou zdravých dětí a jednoho autistického. Problematice mentálně postižených dětí se věnuje už léta, vydala o ní dvě knihy a založila i mezinárodní fond Autismo Mi Mundo.

Podle ní se většinou matka musí starat o postižené dítě „na plný úvazek“, a tak rodiny žijí jen z jednoho příjmu. V poslední době se jí ozvaly už stovky matek, jimž se příspěvek znatelně propadl, a to až o tisíce. Pokud například dosud bylo postižené dítě vedeno ve stupni III (těžká závislost), nový posudek mu přisoudil jen lehkou závislost v rámci I. stupně. To znamená propad z pravidelného měsíčního příspěvku 9000 na 3000 Kč. To je o 66 procent méně.

Lidé, kterým se příspěvek snížil, se spojují do Koalice za lepší péči pro lidi s postižením. Podporují je také nevládní organizace Liga lidských práv, UNICEF, Život 90, Fokus či Národní rada osob se zdravotním postižením ČR. Požadují změnu podle nich  diskriminačního a nefunkčního způsobu posuzování a zmírnění negativního dopadu zákona na osoby s postižením. Také se domnívají, že celý systém je v rozporu s mezinárodní úmluvou o právech dítěte.

Výše příspěvku na péči u osob do 18 let věku podle kategorií
I. stupeň (lehká závislost) – 3000 Kč – osoba nezvládá tři základní životní potřeby
II. stupeň (středně těžká závislost) – 6000 Kč – osoba nezvládá čtyři nebo pět potřeb
III. stupeň (těžká závislost) – 9000 Kč – osoba nezvládá šest nebo sedm potřeb
IV. stupeň (úplná závislost) – 12 000 Kč – osoba nezvládá osm až deset potřeb

Výše příspěvku na péči u osob starších 18 let věku
I. stupeň (lehká závislost) – 800 Kč – osoba nezvládá tři nebo čtyři potřeby
II. stupeň (středně těžká závislost) – 4000 Kč – osoba nezvládá pět nebo šest potřeb
III. stupeň (těžká závislost) – 8000 Kč – osoba nezvládá sedm nebo osm potřeb
IV. stupeň (úplná závislost) – 12 000 Kč – osoba nezvládá devět nebo deset potřeb

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.