Prodej a nalévání tvrdého alkoholu už není omezeno

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo dnes krátce po 13:00 vyhlášením v celoplošném vysílání televize a rozhlasu platnost mimořádného opatření, kterým loni 27. září zmírnilo prohibici na tvrdý alkohol.  Po metanolové aféře zůstaly desítky osleplých lidí. 

 

Omezení dneškem končí, výroba a distribuce alkoholu podle ministerstva jsou už pod kontrolou, veškerý tvrdý alkohol musí být ze zákona opatřen kolkem a tzv. rodným listem dokládajícím původ lihu.

Po vypití lihovin s metanolem zemřelo v Česku 47 lidí a 132 bylo hospitalizováno s různým stupněm otravy, z nich někteří mají celoživotní následky.

„Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo ukončení mimořádného opatření ze dne 27. 9. 2012, kterým bylo upraveno pozvolné uvolnění trhu s lihovinami o obsahu etanolu nejméně 20 procent objemových nebo více, včetně tuzemáku a konzumního lihu,“ uvedl úřad.

Prohibici na tvrdý alkohol od 20 procent výše, včetně tuzemáku a konzumního lihu, vyhlásilo ministerstvo loni 14. září kvůli sérii otrav metanolem. Po částečném zmírnění prohibice se do obchodů a restaurací po dvou týdnech vrátily lihoviny vyrobené rok předtím a dříve a také nové láhve s prokázaným původem lihu, tzv. rodným listem.

„Po vyhodnocení současné situace v návaznosti na všechna provedená opatření týkající se kontroly výroby a uvádění na trh lihovin, výsledků šetření Policie ČR a dosavadních výsledků úředních kontrol, bylo rozhodnuto o ukončení mimořádného opatření,“ řekl novinářům hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta a zopakoval varování před konzumací alkoholu neznámého původu a neoznačených lihovin.

Provozovatelé potravinářských podniků musejí nadále postupovat při obstarávání dokladu o původu lihovin podle nařízení vlády č. 317, kterým se stanoví formulář dokladu o původu některých druhů lihu a destilátu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.