O víkendu bude akce „Česko dýchej!“

Kouření má na svědomí až 80 procent případů chronické obstrukční plicní nemoci. Světový den boje proti CHOPN připadá na středu 20. listopadu. V sobotu 23. a v neděli 24. listopadu vždy od 12:00 do 19:00 v centrech zdraví v Praze, Brně, Jihlavě, Ostravě a Plzni bude pro veřejnost zdarma měření funkce plic (foto).

 

Jedním ze způsobů, jak se této nemoci vyhnout, je nikdy nezačít kouřit, s kouřením okamžitě přestat a nepobývat v zakouřeném prostředí, řekl předseda občanského sdružení proti CHOPN a plicní lékař Stanislav Kos.

 V akci „Česko dýchej!“ si lidé mohou dát vyšetřit plicní funkce a zjistit, zda jsou nemocí ohroženi.

Akce se koná při příležitosti Světového dne boje proti chronické obstrukční plicní nemoci – CHOPN, který připadá na středu 20. listopadu. Měření bude v sobotu 23. a v neděli 24. listopadu vždy od 12:00 do 19:00 v centrech zdraví v Praze, Brně, Jihlavě, Ostravě a Plzni. Loni přišlo 1406 lidí.

„Na CHOPN ročně v ČR zemře 2500 lidí, nemocných je kolem 800.000,“ uvedl Kos. Typickými příznaky CHOPN jsou kašel, vykašlávání hlenů a dušnost, nejprve při námaze, pak i v klidu. Potíže jsou důsledkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zúžení a zvýšené tvorbě hlenu. Obvykle se potíže začnou objevovat kolem čtyřicítky, lidé je ale přehlížejí a lékaře vyhledají až v pokročilé fázi nemoci. CHOPN se sice vyléčit nedá, léčbou se ale dá zpomalit, proto je důležité ji odhalit co nejdřív, zdůraznil Kos.

V ČR kouří třetina dospělých. Každý rok se zhruba milion pokouší přestat, většinou bez dohledu lékaře, i proto se to podaří zhruba třem až pěti ze sta. Až desetkrát účinnější je podle Kose léčba v Centrech pro závislé na tabáku, kontakty na 40 center jsou na www.slzt.cz. Vedle kouření přispívají k rozvoji nemoci práce ve znečištěném prostředí, výfukové plyny a zvýšená vlhkost.

Podle přednosty kliniky plicních nemocí a TBC Fakultní nemocnice Olomouc a předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslava Kolka počet nemocných s CHOPN v ČR i ve světě trvale roste. Na světě je zhruba 200 milionů nemocných, na plicní nemoci umírá každý osmý Evropan. Péče o pacienty s CHOPN stojí na celém světě kolem 200 miliard eur (téměř 5,5 bilionu korun) ročně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.