Nespí či kašlou celá léta. A přitom lze pomoci tak rychle

ilustrační foto: Photoxpress

Trápí vaše dítě již roky astma a léčba příliš nepomáhá? Nebo má často záněty ucha? Nyní se přišlo na to, že tyto problémy může způsobovat i pronikání žaludeční šťávy do dýchacích cest. Pak je léčba rychlá a dítě navždy zbaví potíží. 

http://www.idnes.cz

Astma a další onemocnění plicních cest nebo záněty středního ucha mohou mít podle nových lékařských zjištění jednoduše odstranitelnou příčinu. Umí to nová ambulance Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.

Ve Fakultní nemocnici v Plzni zakládají speciální ambulanci, která bude soustřeďovat pacienty s refluxem. Při této nemoci dochází k průniku žaludečních šťáv zpět do jícnu a dutiny břišní nebo i do plic a do středouší.

A lékaři přišli na to, že reflux je u počátku velkého množství chorob – astmatu a dalších těžkých onemocnění dýchacích cest nebo i třeba zánětu středouší.

Žaludeční šťávy totiž obsahují značně agresivní látky pepsiny ničící sliznice a jejich obranné mechanismy.

„A důsledkem pak může být například chronický kašel nebo opakované záněty středouší,“ říká přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Miloš Pešek.

Připomněl i to, že problematiku začali lékaři zkoumat právě nyní hlavně z toho důvodu, že se do Česka dostal takzvaný Pep test vyvinutý nedávno ve Velké Británii, který jednoduchou metodou zjistí přítomnost pepsinu ve slinách či plicním sekretu a reflux tak u pacientů rychle odhalí.

– Budete pacientům například s plicními chorobami vyšetření nabízet?

My už to děláme. Nevýhodou vyšetření na přítomnost peptinu je zatím to, že si musí pacient zaplatit náklady ve výši 500 korun.

– Když pacientům vyšetření nabídnete, tak většina s poplatkem souhlasí?

Většina souhlasí. Uvažujeme o tom, že bychom oslovili pojišťovny, aby test proplácely, ale zatím nenazrála doba, protože v současnosti pracujeme na studiích. Ovšem je to na dobré cestě. Loni v květnu jsme zjistili, že Pep test existuje, ale že není v republice, tak jsme se po něm začali pídit a podařilo se nám ho poměrně rychle dostat do fakultní nemocnice. Teď jsme získali peníze na výzkum a začali jsme problematiku zkoumat. Často se stávalo, že přišel pacient s diagnózou astmatu. Lékaři mu předepsali kombinovanou a agresivní léčbu, ale přesto nebyl v pořádku. Tak jsme předepsali vyšetření na přítomnost peptinu ve slinách nebo plicním sekretu a ukázalo se, že příčinou potíží je reflux. A když se nemocný začal léčit s refluxem, bylo po astmatu.

– To zní hodně povzbudivě.

Ano, to je realita. Proto jsme se vrhli na výzkum, který slibuje velmi zajímavé výsledky. Existují třeba děti, které mají opakované záněty středouší. Odhadem třetina z nich trpí refluxem, který může být příčinou potíží. Reflux, což je postižení dýchacích a polykacích cest, může být příčinou spousty onemocnění – krčních, plicních, ale i poruchy dýchání ve spánku. Problematika je neuvěřitelně rozsáhlá.

– Dá se odhadnout procento lidí s refluxem?

Mluví se o šesti až deseti procentech. Dokonce jsem četl odhad, že je to každý pátý člověk. To je alarmující číslo.

– Jsou ale přece různé druhy refluxní choroby?

Existuje jícnový reflux, kdy se tekutina z žaludku obsahující kyselinu a pepsin dostane jen do jícnu. Reakcí bývá pálení žáhy. Pak existuje mimojícnový reflux, kdy se dostávají žaludeční šťávy, což je tekutina nebo aerosol, nad horní jícnový svěrač, dále do hltanu, a pak se mohou dostávat do plic nebo do středouší. Mimojícnový reflux je méně nápadný. U části pacientů mohou ale existovat oba druhy refluxu. Proto spolupracujeme s gastroenterology, aby nám stav pacienta přesně určili a sdělili, jak je onemocnění závažné. Léčení by mohlo pomoci poměrně velkému počtu lidí, kteří mají chronický kašel. Ten je velice obtěžuje, nenechá je spát a oni chodí z jedné ambulance do druhé a nikdo jim není schopen říci, čím jsou jejich problémy dány. A právě u těchto pacientů můžeme zjistit, že příčinou je reflux. Dostanou léky omezující tvorbu žaludečních šťáv a za tři dny je po kašli. To jsou fantastické věci.

– Přibývá pacientů s refluxní chorobou?

Přibývá. Je to stylem života. Velký význam má způsob stravování.

Lidé jedí ve spěchu, nepořádně, nestarají se o sebe, přejídají se na noc, hodně kouří, pijí hodně kávy. Reflux způsobují i některé léky. Ve hře je toho hodně. Čas od času může reflux vzniknout i fyziologicky, když se člověk třeba přejí, pak ho pálí žáha. To žádné následky mít nemusí. Když se jedná o chronickou záležitost, tak je vše spojené s celou řadou problémů. Vše je ale ještě komplikovanější. Reflux například vyvolá nebo zhorší plicní onemocnění a to zpětně zhorší průběh refluxní choroby a vznikne bludný kruh. V USA, kde jsou refluxy hodně rozšířené, se ve studiích dočtete o tom, že jen za základní léky ročně utratí deset miliard dolarů. Těchto léků se ale bude podávat ještě víc.

– Budete tedy tlačit na pojišťovnu, aby vyšetření platila? Jak je možné, že Pep test v Česku nebyl využíván dříve?

Z jednoduchého důvodu. Ve Velké Británii ho před nedávnem vyvinuli a ještě se sem nestačil dostat. Problém je v tom, že po orientačním Pep testu následuje klasická vyšetřovací metoda, kterou se poruchy funkce jícnů prokazují. Tu dělají gastroenterologové a vyšetření je z kapacitních důvodů k dispozici relativně málo. S gastroenterology máme sice výbornou spolupráci, ale problém je, že nám udělají tři vyšetření za týden. A lidí, u kterých je podezření na reflux, jsou nyní zástupy.

– Zájem o Pep test mají i v jiných nemocnicích?

Mluvil jsem se zástupcem firmy, která do Česka Pep test vozí, a říkal, že se o něj zajímají krčaři na ORL v ostravské nemocnici nebo v nemocnici v Motole. My jsme zatím vyšetřili nejvíc pacientů, ale důležitější je, že máme vytvořený systém vyšetřování i léčení.

Jitka Šrámková
Mladá fronta DNES               http://www.idnes.cz

ilustrační foto: PhotoXpress

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.