Dětské skupiny pomáhají i znevýhodněným dětem

ilustrační foto: C\'est moi! Flickr

Zavedení pravidel pro fungování dětských skupin je jednou z priorit ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Mateřské školy totiž nemají dostatečné kapacity a musí děti odmítat. Dětské skupiny tak pomohou tisícům dětí a rodičů řešit jejich akutní situaci.

Ministryně Marksová v pondělí navštívila Základní školu Havlíčkovo náměstí v Praze, která ve spolupráci s MPSV realizuje projekt Žižkovská školička. Tato konkrétní dětská skupina pomáhá dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí.

„Tento týden bude sněmovna projednávat zákon o dětských skupinách. Podpořit ho slíbili vládní i opoziční poslanci. Očekávám, že nad některými body povedeme s kolegyněmi a kolegy ještě debatu, ale věřím, že se nakonec podaří prosadit novelu zákona, která rychle a účinně pomůže rodinám s dětmi,“ uvedla ministryně Marksová.

Projekt Žižkovská školička, který radnice Prahy 3 financuje a realizuje ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí, od března funguje na Základní škole Havlíčkovo náměstí. „Pokud mají děti ze sociálně znevýhodněného prostředí dostatek času na osvojení si všech návyků a dovedností, jsou v rámci základního školství dobře vzdělavatelné. Proto jsme velmi uvítali možnost připojit se k projektu dětské skupiny, která poskytuje péči dětem již od tří let, “ vysvětlila ředitelka školy Irena Meisnerová.

Zákon o dětských skupinách umožní zřizování dětských skupin u firem, úřadů, vysokých škol nebo zkrátka jen na místech, kde o ně bude zájem. Dětské skupiny tak uleví přeplněným školkám, které jen v minulém roce musely odmítnout 59 tisíc dětí. „Nejde ale o náhradu za mateřské školy,“ připomněla ministryně. „Dětské skupiny mohou být jen dočasnou a rychlou alternativou, abychom usnadnili matkám návrat na trh práce,“ doplnila.

Dětská skupina spočívá v pravidelné péči o dítě mimo domácnost dítěte, v kolektivu dětí, mimo režim předpisů o školách a školských zařízeních. Služba může být poskytována za dohodnutou úhradu, maximálně však ve výši zřizovacích a provozních nákladů. Návrh upravuje konkrétní podmínky týkající se hygieny, počtu dětí apod. Pokud novelu včas podpoří obě komory parlamentu, mohl by začít platit od 1. září 2014.

Petr Habáň
tiskový mluvčí MPSV

ilustrační foto: C’est moi! Flickr

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.