Do průvodu za legalizaci marihuany se zapojilo kolem 8000 lidí

Kolem 8000 lidí se v sobotu zapojilo v centru Prahy do pochodu za legalizaci konopí.  V souvislosti s growshopy kriminalisté zasahovali v žižkovském parku Parukářka, kde nechali uzavřít dva stánky./ilustrační foto/

Průvod se za hudebního doprovodu vydal z Karlova náměstí přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulicí do žižkovského parku Parukářka. Pochod se obešel bez vážnějšího incidentu, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Akce je součástí celosvětové kampaně Million Marihuana March. V Praze se uskutečnil 17. ročník.

„Ten zájem účastníků je každým rokem vzrůstající, což je podporující. Hlavním požadavkem celosvětové demonstrace je legalizace pěstování a držení konopí pro vlastní potřebu,“ uvedl předseda občanského sdružení Legalizace.cz a hlavní pořadatel Robert Veverka.

Letos sdružení také upozornilo na nedořešenou legislativu kolem léčebného konopí a loňský zásah proti majitelům growshopů. „Policie zlikvidovala poměrně velké množství legálních podnikatelů, kteří nepáchali žádnou trestnou činnost,“ prohlásil Veverka.

V souvislosti s growshopy kriminalisté zasahovali také v žižkovském parku Parukářka, kde nechali uzavřít dva stánky. „Je tam podezření z trestného činu šíření toxikomanie,“ vysvětlil Daněk. Podle policejního mluvčího byly stánky a zboží v nich zadokumentováno a ví se, komu patřily. O tom, zda bude někdo trestně stíhán, se teprve bude rozhodovat.

Účastníci akce většinou nepůsobili v okolí průvodu a happeningu velké problémy. Dnes policisté podle Daňka museli řešit dvě podezření z přestupku, která se týkala držení několika gramů marihuany. Majitelé drogy byli podle něj převezeni na policejní služebnu, kde s nimi byl přestupek vyřešen.

Demonstrující se začali scházet na Karlově náměstí už před polednem, s sebou měli transparenty podporující legalizaci marihuany. Velká část z nich se kromě kouření konopí posilňovala také pivem či vínem. V čele průvodu byl vůz s hudební aparaturou, který udával tempo pochodu a roztancoval velkou část protestujících. Účastníci pochodu byli převážně mladí lidé, kteří v ulicích Prahy občas také pískali na píšťalky. Zvědaví turisté a kolemjdoucí si průvod fotili a natáčeli na videokamery.

Počet účastníků pochodu se postupně rozrůstal. Na trasu z Karlova náměstí vyrazilo několik stovek lidí, na Václavském náměstí jich byly podle odhadů už 2000. Průvod pak pokračoval Vinohradskou ulicí k náměstí Jiřího z Poděbrad, odtud pak k Olšanskému náměstí na Parukářku, kde se začaly střídat kapely, které podpořily happening. Diskutovat přišli i někteří kandidáti do eurovoleb. Pořadatelé připravili i program pro děti, trh či přednášky. V noci bude akce pokračovat v pražských klubech.

Loni prošlo metropolí kolem 7000 zastánců legalizace marihuany. Akce se obešla bez vážnějšího incidentu, policie zadržela kvůli drogám sedm lidí. Za pěstování nebo přechovávání konopí ve větším než malém množství hrozí postih. Marihuana je podle všeho tuzemskou nejrozšířenější ilegální drogou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.