Liga proti rakovině pořádá dnes celonárodní sbírku i s osvětou

Liga proti rakovině pořádá dnes celonárodní veřejnou sbírku Český den proti rakovině. Tématem je prevence plicní rakoviny a výchova k nekuřáctví. Připraveno je 800.000 žlutých kvítků s tyrkysovou stužkou po 20 korunách.

V tisícovce měst a obcí je bude prodávat 12.300 dobrovolníků ve žlutých tričkách. V Praze na Václavském náměstí bude žlutý stan, kde lékaři budou poskytovat konzultace a o zábavu se postarají hvězdy showbyznysu a vítězky České Miss.
Součástí sbírky je osvětová kampaň, která upozorní na to, že rakoviny plic v ČR přibývá o 1,5 procenta ročně. Příčinou je kouření, v Česku totiž kouří třetina dospělých. Nárůst onemocnění se však týká výhradně žen, protože přibývá kuřaček, zatímco mužů kouří stále méně, takže je i rakoviny plic a průdušek u nich méně.
Liga proti rakovině chce dnes veřejnosti také připomenout, že kouření je rozhodnutím každého člověka, prevenci tak má každý do značné míry ve svých rukou. Ročně umírá v Česku na nádor plic 5500 lidí, z toho 5200 kuřáků. Ze stovky zemřelých na plicní rakovinu bylo 90 aktivních a čtyři pasivní kuřáci, pět bylo vystaveno rakovinovým faktorům v práci a jen jeden zemřel bez prokázané souvislosti s vlivem kouření. Liga připomíná, že kdo přestane kouřit, prodlouží si život o deset let.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.