Chudoba hrozí 1,5 milionu Čechů!

Chudoba a sociální vyloučení hrozí téměř 1,51 milionu Čechů. Příjmy domácností sice v posledních letech nominálně mírně rostly, ale reálně se propadly. Výsledky průzkumu o životních podmínkách představil Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle Jaromíra Kalmuse sice příjmy domácností nominálně rostou, v posledních letech ale reálně poklesly. V roce 2012 připadalo na jednoho člena domácnosti ročně v průměru 149 700 korun, měsíčně tedy kolem 12 500 korun.

Stínového ministra práce a sociálních věcí KSČM Miroslava Opálku varovná čísla vůbec nepřekvapila. »Pravicové vládní koalice v minulosti rády operovaly s údajem, že v chudobě u nás žije relativně málo obyvatel.

Zapomínalo se však, že těsně nad hranicí chudoby balancuje obrovské množství lidí. Stačí jednou nevalorizovat důchody a máme tu ‚zničehonic‘ explozi chudoby, pod hranici chudoby začne rychle padat velké množství lidí,« upozornil Opálka, podle nějž je to výzva pro vládu, aby dostatečně valorizovala důchody, ale také zvýšila minimální mzdu a hranici minimálního příjmu.

Odborníci sledují tři kategorie chudoby – příjmovou chudobu, materiální deprivaci a intenzitu práce. V roce 2013 se pod hranici příjmové chudoby dostal člověk s měsíční částkou nižší než 9674 korun, pár s méně než 14 512 korunami, samotná matka s malým potomkem s méně než 12 577 korunami či rodiče s náctiletým a malým dítětem s méně než 22 251 korunami.

Pod hranicí příjmové chudoby tak v ČR loni žilo 886 000 lidí.

Příjmová chudoba hrozila 45 procentům nezaměstnaných. V roce 2009 se pod hranicí příjmové chudoby pohybovala zhruba tři procenta těch, co měli práci. Loni to byla už čtyři procenta. »Nejsou pro ně podmínky takové, aby si vydělali dostatečně,« uvedl Kalmus.

Takzvaná materiální deprivace trápila kolem 678 800 lidí. Neměli nejméně čtyři z devíti věcí, jako je telefon, pračka, televize či auto. Nemohli si třeba dovolit jednou ročně vyrazit na týdenní dovolenou, nezvládli mimořádný několikatisícový výdaj, nedokázali pravidelně hradit nájem nebo si nemohli třikrát týdně dopřát maso. Na týdenní dovolenou nemohlo loni vyrazit zhruba 40 procent domácností.

Třetím ukazatelem je intenzita práce. To, že by člověk měl mít zaměstnání aspoň na pětinu pracovní doby, nesplňovalo 541 400 lidí.

Haló noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.