Riziková panenka My Fashion a sada líčení Beauty Make-up Set

Informace MZ ČR o rizicích látky - v panence My Fashion a v sadě líčení v krabici Beauty Make-up Set

Panenka My Fashion

Výrobce / Země původu: neuvedeni/ Čína

Dovozce: ARCADIA GOLOASINAS s.r.o., Antonínův Důl 249, 586 02 Jihlava, IČ: 25545281

Distributor: Štefan Feke, Antonínův Důl 249, 586 02 Jihlava, IČ: 44042086

Riziko obsahu di-(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) v hračce spočívá v tom, že při hře mohou estery kyseliny ftalové přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte, mohou přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě mohou být společně se slinami konzumovány. DEHP působí na reprodukční orgány. Shora uvedený výrobek obsahuje v hlavičce panenky DEHP v množství 33,6 – 39,6 % hm. (!) To nesplňuje limit 0,1 % hm., stanovený v článku 67 odst. 1 ve spojení s bodem 51 přílohy XVII (Omezení výroby, uvádění na trh a používání některých nebezpečných látek a předmětů) nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 (REACH).

Popis: Plastová panenka s větší hlavou, s různou barvou vlasů a různými šaty. Jednotícím prvkem je barevná papírová skládačka s plastovým průhledem, do které je výrobek zabalen. Na přední straně skládačky se nachází pouze text My Fashion. Na dně skládačky je anglické varování před nebezpečím udušení vinou obsahu malých částic a s tím související nevhodností výrobku pro děti do let (vyjádřeno také piktogramem), anglické uvedení země původu výrobku, značka shody CE a piktogramy recyklace a Zeleného bodu a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“). Na zadní straně obalu je opět uveden název výrobku a anglické určení hračky pro děti ve věku 3 a více let (to je v rozporu s již popsaným značením na dně skládačky a s českou etiketou). Na zadní straně je nalepena bílá papírová etiketa s texty v češtině a maďarštině. Je zde uveden název výrobku (Panenka modelka / Modell baba), varování před nebezpečím vdechnutí nebo spolknutí malých částí a s tím související nevhodností výrobku pro děti do 3 let (vyjádřeno také piktogramem), označení země původu, název distributora a adresa jeho sídla a čarový (EAN) kód.

informace MZ ČR o nebezpečném výrobku – sadě líčení v krabici Beauty Make-up Set

Výrobce/ Dovozce/ Země původu: neuvedeni/ Čína

Dovozce dle etikety: Bohemia Corporation s.r.o., Na zámecké 1518/9, 140 00 Praha 4 – Nusle, IČ: 27902579 (firma nedohledatelná)

Distributor dle faktury: HAIKO MORAVA s.r.o., Wintrova 2539/25, 628 00 Brno, IČ: 29269962

Prodejce: Muoi Nguyen Van, Opletalova 176, 284 01 Kutná Hora – Špiší, IČ: 60455462

Odůvodnění: Laboratorními rozbory bylo zjištěno, že žlutá barva očních stínů obsahuje olovo v množství 220 mg/kg výrobku. Přitom povolena je pouze nezáměrná přítomnost stopového množství zakázané látky pocházející z nečistot v přírodních nebo syntetických přísadách, z výrobního procesu, ze skladování nebo z migrace z obalu, která je při správné výrobní praxi technicky nevyhnutelná, za předpokladu, že je výrobek bezpečný pro lidské zdraví. Výrobek tedy nesplňuje ustanovení článku 14, odst. 1 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích ve spojení s Přílohou II, ref. č. 289.

Riziko obsahu olova spočívá v možnosti poškození celé řady orgánů: ledvin a jater, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva.

Sada líčení v krabici Beauty Make-up Set Popis: Kosmetická dívčí sada v plastovém růžovém obalu. Rozkládací sadu tvoří tři části, které mají po složení tvar zabaleného bonbonu. Ve spodní části je pět barev očních stínů ve tvaru srdce, tři tvářenky různých barev (dvě ve tvaru květiny a jedna ve tvaru kolečka) a tyčinka s molitanem. Ve střední části je rtěnka a lesk na rty, lak na nehty a dvě sponky. Vrchní přiklápěcí díl má na spodní straně zrcátko. Výrobek je uložen v papírové skládačce s plastovým průhledem v čelní stěně. Na přední straně je uveden název výrobku, anglické varování před nebezpečím udušení vinou obsahu malých částí a s tím související upozornění na nevhodnost výrobku pro děti do 3 let. Na čelní straně je dále anglická informace o provedeném testování bezpečnosti výrobku (což je v rozporu s níže uvedeným laboratorním nálezem), vhodnosti složení výrobku pro děti a výzva k uschování obalu kvůli dalším informacím. Na zadní straně skládačky je opět uveden anglický název výrobku, složení výrobku, země původu výrobku, kód NO. 1157 A, značka shody CE, piktogram nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let, piktogram Zeleného bodu, symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“) a zkratky norem (EN71, ASTM). Na zadní stranu je nalepena bílá papírová etiketa s českým názvem výrobku, různými kódy včetně čarového (EAN), české, slovenské a polské upozornění na nebezpečí spolknutí nebo vdechnutí malých dílků a s tím související nevhodnost pro děti do 3 let (vyjádřeno také piktogramem), uvedením nedohledatelné firmy jako distributora a výrobce, značkou shody CE, piktogramem Zeleného bodu, piktogramy druhu použitého materiálu a symbolem nabádajícím k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“).

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.