Asociace odborů je proti plošnému růstu platů úředníků

Asociace samostatných odborů (ASO) nesouhlasí s tím, aby platy ve veřejném sektoru rostly příští rok o 3,5 procenta plošně. Přidáno by podle ní měli dostat hlavně zdravotníci a pracovníci finanční správy.

Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to řekl předák ASO Bohumír Dufek.

ASO, která je druhou největší odborovou centrálou v zemi, je i proti vládnímu návrhu paušálů a daňových limitů pro živnostníky.

Vláda ve středu souhlasila se zvýšením platů státních zaměstnanců o 3,5 procenta.

„Než aby vláda plošně zvedala platy všem, že by se mělo diferencovat. V první řadě hovoříme o tom, že by se vláda měla podívat na platy zdravotníků a zdravotnického personálu. Měly by se zvýšit platy hlavně i u pracovníků finančních správ,“ uvedl Dufek. Právě finanční úředníci jsou podle něj „pod limitem“ ostatních zaměstnanců veřejného sektoru. „Není možné chtít zvýšit platy všem státním zaměstnancům a občanům zvýšit daňovou zátěž,“ podotkl Dufek.

Zdravotníci nedostávají peníze na platy ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Podle Sobotky tak vyjednávání o výdělcích ve zdravotnictví teprve začne. „Měla by vzniknout samostatná dohoda mezi vládou a odbory, jak se budou platy ve zdravotnictví vyvíjet,“ uvedl premiér. Podle něj by se ale mělo jednat s ohledem na bilanci zdravotního pojištění, na úhradovou vyhlášku a vyčleněné peníze pro zdravotnictví.

ASO sdružuje desítku svazů, mezi něž patří třeba vlivné lékařské či železničářské odbory. Centrála má tak jiný názor než Českomoravská konfederace odborových svazů, která prosazuje plošné přidání všem pracovníkům veřejných služeb.

Předáci ASO jsou i proti vládnímu návrhu na změnu daňových úprav. „V žádném případě nemůžeme souhlasit s tím, co dala dohromady vláda a ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím, že daňový limit a paušál pro osoby samostatně výdělečně činné bude stanoven do výše dvou milionů korun. Je to jen kosmetická úprava, která neřeší příjmy státního rozpočtu,“ uvedl Dufek. Podle něj naopak stát peníze potřebuje, a to třeba na zdravotnictví. Podle ASO by limit pro paušály měl být milion korun. Pro živnostníky s obratem do 150.000 korun odbory navrhují nulovou daň a pro ty s vyšším obratem pak minimální daň 1000 korun.

Premiér předpokládá, že o živnostnících a daňových změnách bude diskutovat v pondělí tripartita. Vláda, odboráři a zaměstnavatelé budou jednat i o situaci ve zdravotnictví.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.