Postoj Čechů k psychicky nemocným je horší než v Anglii

ilustrační foto: midiman / Flickr.com

Postoj k lidem s psychickou nemocí je v Česku výrazně horší než v Anglii, ukázala studie vědců Národního ústavu duševního zdraví a třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Zatímco v Anglii by nevadilo 56 procentům dotázaných žít s člověkem s psychickým onemocněním, v Česku by to nevadilo jen 15 procentům lidí. Výsledky studie poskytli autoři, kteří rozdíly mezi oběma zeměmi označili za alarmující.

Statisticky největší rozdíly byly u otázky, zda by vadilo žít s někým, kdo je psychicky nemocný. V Anglii by to rozhodně nevadilo 32 procentům a spíše nevadilo 24 procentům dotázaných, v Česku by soužití rozhodně nevadilo jen třem procentům a spíše nevadilo 11 procentům lidí.

Pracovat s někým s psychickým onemocněním by rozhodně nevadilo 39 a spíše nevadilo 29 procentům anglických respondentů, v ČR by rozhodně nevadilo jen čtyřem procentům a spíše nevadilo 15 procentům lidí.

Sousedství s člověkem s psychickou nemocí by rozhodně nevadilo 41 procentům a spíše nevadilo 30 procentům anglických respondentů, v Česku by rozhodně nevadilo sedmi procentům a spíše nevadila 18 procentům lidí.

V přátelství s člověkem s psychickým onemocněním by rozhodně pokračovalo 56 procent anglických respondentů, 26 procent by spíše pokračovalo a pro dvě procenta by to byl rozhodně důvod přátelství ukončit. V Česku by v přátelství rozhodně pokračovalo jen osm procent dotázaných, spíše by pokračovalo 19 procent a rozhodně by je ukončilo 12 procent lidí.

V Česku násobně více lidí v dotazníku volilo odpověď nevím, nejčastěji se k ní uchylovali lidé ve věku 55+ a s nižším vzděláním.

„Umíte si představit, že byste podobně přestali kamarádit s někým, u koho se objevila rakovina? Odmítali pracovat s někým, kdo v dětství prodělal neštovice, bydlet blízko vozíčkáře? Asi těžko, ale to jsou přesně jevy, které se vyskytují v souvislosti s duševním onemocněním,“ řekl k výsledkům jeden z autorů studie Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví.

Příčinou stigmatizace podle Winklera je neznalost, která vede k předsudkům a diskriminaci. Cílem je zefektivnit osvětu. Na výzkumnou analýzu by měly navázat intervence, programy a kampaně, které musejí být následně vyhodnocovány, aby se neplýtvalo penězi na něco, co by bylo neefektivní, shrnul.

ilustrační foto: midiman / Flickr.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.