Jak na bolest zad?

ilustrační foto: Photoxpress

Tak tohle je nabídka, která se odmítá! Jenže většinou marně, neboť bolesti zad z nejrůznějších příčin trápí až osm lidí z deseti.

Počet postižených roste, lékaři hovoří o „epidemii“. Jde o jednu z nejčastějších chorob, jimž náleží přívlastek „civilizační“. Za většinu bolestí páteře totiž mohou negativa způsobená současným životním stylem (nedostatek pohybu, nadváha, stres atd.).

Střela čarodějnice

Tak lze přeložit německý výraz „hexenschuss“, který označuje zdravotní problém, jehož odborný název je lumbago nebo ústřel a lidově se mu říká „houser“. Jde o náhlou ostrou bolest v bederní krajině, spojenou s křečí zádových svalů a mnohdy s blokádou meziobratlových kloubů. Nejčastěji vás zasáhne po nekoordinovaném pohybu (například při zvedání břemene z předklonu bez současné rotace páteře). Lumbago může způsobit i jiný prudký pohyb (včetně silného kýchnutí, uklouznutí apod.), ale též prochladnutí, viróza i psychické problémy.

Tišící prostředky

Léky proti bolesti by se neměly zneužívat, ale při potížích s páteří se bez nich neobejdete. Volte ty s co nejrychlejším nástupem účinku. Například tablety Dexoket, jehož účinnou látkou je dexketoprofen trometamol – poskytuje rychlou a účinnou úlevu od bolesti celého pohybového aparátu. Velmi vhodné jsou však i léky s klasickým ibuprofenem (rychlý nástup má např. Ibalgin Rapid). K lékům je dobré zároveň brát určité kombinace vitaminů B (zejména benfotiamin, což je derivát vitaminu B1 + B6 + B12). Béčka totiž posilují účinek analgetik, takže se díky nim zkracuje čas, po který musíte pilulky proti bolesti brát. S výběrem analgetik i vitaminových přípravků poradí lékař či lékárník. Při déletrvajících potížích však vždy vyhledejte lékaře – být týden i víc „na práškách“ bez stanovení přesné diagnózy a cílené léčby se nedoporučuje.

Vhodná cvičení

Vedou k protažení a srovnání páteře a posílení či uvolnění zádových svalů. Cvičení vás navíc naučí lépe vnímat tělo. Mozek totiž využívá tzv. somatognozii neboli „vnitřní mapu“ – díky ní řídí činnost svalů, které páteř stabilizují. Pokud to trénujete, spíš se problémům se zády vyhnete. Lze například cvičení podle McKanzieho, ale také osvědčené cviky paní Mojžíšové či Dornovu metodu. Účinné jsou rovněž pilates, jóga nebo tai-či.

Zádové svaly potřebují péči

– Anatomický polštář podpírá páteř proti borcení. Díky tomu mohou svaly kolem páteře během spánku odpočívat a regenerovat a nehrozí křeče. Mohou pomoci polštáře z paměťové pěny Memoform – vyrábějí se různé typy, i s masážními výstupky aj. .

– Jemná masáž přispívá k uvolnění svalů zejména v oblasti krční páteře. Kromě gumových či dřevěných masážních kuliček lze využít i polštářky s vroubky nebo plněné třešňovými peckami. Chce to cvik a soustředění, ale zkuste to!

Špatné držení těla (vestoje i vsedě) je příčinou bolesti zad u většiny dospělých a bohužel i u dětí. Kdo pravidelně cvičí, lépe zvládá udržet správnou polohu – naučte se to.

Hlídejte si, jak sedíte, vaše záda to ocení. Pokud vás správný posez unaví, protáhněte se!

Správný stoj je důležitým předpokladem zdravé páteře. Rovné držení těla je prevencí bolesti.

Prospějí „béčka“

Vyhřezlá ploténka je jednou z nejčastějších příčin bolestí zad. Následně může tlačit na nervový kořen, načež způsobí jeho otok, zánět, pak také bolest a poruchu citlivosti i pohybu. Dochází také k narušení výživy nervového kořene – tu mohou příznivě ovlivnit vitaminy skupiny B, které podporují regeneraci utlačeného nervu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.