VZP zahrnula do očkování proti rakovině i dívky, na které zákon zapomněl

foto: Paolo Neo / public domain photos

Když se předloni začalo hradit z veřejného zdravotního pojištění očkování proti rakovině děložního hrdla, měly čerstvě čtrnáctileté dívky smůlu.

Očkování hrazené pojišťovnami se totiž vztahuje jen na děvčata ve věku mezi 13 a 14 lety. VZP se nicméně rozhodla tuto nerovnost napravit: starším dívkám nabídla příspěvek až 2 700 korun a ve spolupráci se společností GSK navíc i slevu na očkovací látku Cervarix. Od loňského listopadu doposud už tento příspěvek využilo více než 1 600 mladých klientek a VZP jim vyplatila 4,5 milionu korun.

Rakovina děložního hrdla bývá v celosvětovém pohledu druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen mladších 45 let. Existuje více než 100 typů lidských papilomavirů (HPV), z nichž asi 40 se šíří pohlavním stykem. Asi 15 z nich pak může vést ke vzniku nádorových onemocnění. Nejčastější příčinou celosvětového výskytu karcinomu děložního hrdla jsou HPV typu 16 a 18. Právě i proti nim vakcína Cervarix, na kterou VZP přispívá, chrání.

Příspěvkový program VZP byl zahájen loni v listopadu a ukončen bude 30. září 2014. Zapojit se do něj mohly dívky, které se narodily v období od 1. 1. 1997 do 31. 3. 1998. Uvedená věková skupina byla zvolena proto, že většina těchto dívek se dosud s HPV infekcí nesetkala a očkování u nich může být účinnou prevencí. Jsou to také dívky, které už nebyly zachyceny plošným očkováním proti HPV infekci, které je jako nepovinné a přitom plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění zavedeno od dubna 2012.

Čerpání příspěvku VZP na očkování proti HPV

(Stav k 28. 7. 2014)

Max. výše příspěvku

Počet klientek

Celkem vyplaceno

2 700 Kč

1 661

4 453 905 Kč

Očkovací schéma je u 15letých a starších dívek třídávkové a vakcína se aplikuje v odstupech jednoho a pak šesti měsíců po první dávce. Obvyklá cena všech tří dávek je 5 553 Kč. Po dohodě s VZP ale společnost GSK nabídla omezený počet očkovacích schémat za 2 884 Kč. Když k tomu připočteme příspěvek VZP ve výši 2 700 Kč, pak by všechny tři dávky vakcíny Cervarix finálně měly vyjít asi na 180 korun.

Aby mohly dívky nebo jejich zákonní zástupci uplatnit nárok na příspěvek, musely si nejprve vyzvednout na kterémkoli klientském pracovišti VZP voucher. Lékaři pak postupně potvrzují na voucher aplikaci očkovací látky. Příspěvek klientka (resp. její zákonný zástupce) obdrží na základě předložení vyplněného voucheru, potvrzení o aplikaci tří dávek a originálních platebních dokladů o zaplacení tří dávek vakcíny Cervarix v době od 1. 11. 2013 do data ukončení programu do 30. 9. 2014.

 

 

Zapamatujte si:

  • Pravidelné preventivní vyšetření u gynekologa patří do preventivních prohlídek už od 15 let věku.

  • Preventivní prohlídku 1x ročně VZP plně hradí, neplatí se za ni ani regulační poplatek.

Mgr. Oldřich Tichý

vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

foto: Paolo Neo public domain photos

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.