Česko na Ukrajinu dopravilo tunu zdravotnického materiálu

Do Kyjeva v pátek večer dorazila tunová zásilka zdravotnického materiálu pro Ukrajinský červený kříž, kterou financovalo české ministerstvo zahraničí.

Informoval o tom tiskový odbor ministerstva, podle něhož bude v následujících týdnech z Česka na Ukrajinu vypravena další zdravotnická pomoc.

Obvazový a další zdravotnický materiál, který zajistil Český červený kříž, využijí podle české diplomacie ukrajinští zdravotníci při ošetřování akutních popálenin a dalších těžkých zranění civilních obyvatel z východu Ukrajiny.

„Když jde o životy a zdraví, je naší povinností pomáhat. Do této konkrétní snahy pomoci patří i nákladní automobil, který dnes dorazil do Kyjeva po střechu naložený zdravotnickým materiálem,“ uvedl k humanitární dodávce ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

V nejbližší době budou podle ministerstva z jeho rozpočtu zakoupeny také dýchací přístroje pro umělou plicní ventilaci pro nemocnice v Dněpropetrovsku a v Charkově na východě Ukrajiny. V následujících týdnech pak Černínský palác vypraví další zásilku zdravotnického materiálu pro Ukrajinský červený kříž.

Česko prostřednictvím své ambasády v Kyjevě a ve spolupráci s tamní misí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky rovněž připravuje pomoc pro Ukrajince, kteří kvůli konfliktu na východě země museli opustit své domovy. Praha jim podle ministerstva zahraničí chce pomoci se zajištěním základních potřeb během blížící se zimy.

„Jakmile to situace dovolí, ČR bude připravena podílet se i na obnově škol a zdravotnických zařízení,“ dodal Zaorálek.

Česká vláda letos na pomoc Ukrajině schválila 50 milionů korun. V rámci projektu Medevac už Česko přijalo na léčení na čtyři desítky Ukrajinců zraněných při potlačování protestů v Kyjevě a na konci června vláda schválila možnost přivézt na hospitalizaci dalších deset zraněných z východu Ukrajiny. Ministr obrany Martin Stropnický tento týden naznačil, že Praha zvažuje pomoc poraněným ukrajinským vojákům. Zdravotnický materiál pro východoukrajinské nemocnice vezl s sebou Zaorálek už v létě při své cestě na Ukrajinu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.