Mentálně zaostalý pacient v ústavu znásilňoval, jde do vězení

Mimořádnou událost, k níž došlo letos v lednu v psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích, řešil včera ústecký krajský soud. Mentálně retardovaný muž zde znásilnil stejně postiženého pacienta. Obžalovaný dostal pětiletý trest.

Miroslav Mačo byl osmkrát trestaný, hlavně za krádeže a výtržnictví. Do ústavu se dostal v roce 2012 poté, kdy zaútočil nožem na svou družku. Podle znalců byl tehdy nepříčetný.
Přestože je primitivním negramotem s diagnózou středně těžká debilita, měl ve své skupině pacientů dominantní postavení.
Letos 19. ledna zaútočil znovu. Dvaadvacetilého pacienta s IQ 50 z Krásné Lípy donutil, aby mu na toaletách rukou třel penis, pak ho zezadu chytil za trup, opřel o záchodovou mísu a pokoušel se ho znásilnit. „Dělej, nebo ti vymáchám hlavu v záchodu,“ vyhrožoval. Přestal, až když přišel ošetřovatel. Večer pak téhož pacienta donutil k orálnímu sexu.
Zatímco v roce 2012 útočil v afektu, tentokrát byl příčetný a jen chtěl uspokojit své pudy.
Devětatřicetiletý Mačo vinu odmítal. „Tyhle věci se mi hnusí, nejsem žádný deviant,“ prohlásil o sobě. Přestože mladík v minulosti falešně obvinil ze znásilnění výpravčího, tentokrát si podle znalců nemohl okolnosti činu vymyslet. „Je to na něj až příliš složitá konstrukce,“ řekl jeden ze znalců.
Jak je možné, že se něco takového v léčebně stalo? Nezanedbal někdo svoje povinnosti? „Vytipováváme pacienty, které podrobujeme zvýšenému dozoru. Na druhou stranu nejsme vězení ani detenční ústav. My jsme zdravotnické zařízení, od nás se dokonce vyžaduje, aby pacienti měli určitě soukromí, nemůžeme jim stát 24 hodin za zátylkem,“ řekl ředitel Psychiatrické nemocnice v Horních Beřkovicích Jiří Tomeček.
Během líčení vyvstala otázka, kam s obžalovaným a jak před ním ochránit veřejnost. Psychiatrička Růžena Hajnová totiž varovala, že pokud se dostane na svobodu, bude páchat zločiny dál.
Soud ho nakonec poslal na pět let za mříže. Po odpykání trestu se vrátí do ústavu. Jak dlouho v něm setrvá, bude rozhodovat soud každé dva roky. Podle krajského soudu to k ochraně společnosti stačí.
Mačo je ve vazbě a soud mu tam včera pobyt prodloužil. Muž hned v soudní síni podal stížnost a odvolal se i proti pětiletému trestu.

Mladá fronta DNES     http://www.idnes.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.