Tři lidé se nakazili encefalitidou z kozího mléka

Po konzumaci nepřevařeného kozího mléka se letos v létě nakazili klíšťovým zánětem mozku (encefalitidou) tři lidé. Testy prokázaly přítomnost viru klíšťové encefalitidy v kozím mléce od chovatele z Libereckého kraje.

Byl to jediný případ z mimořádných kontrol 215 hospodářství. Mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal to dnes uvedl v tiskové zprávě, jméno chovatele nesdělil.
Chovatelé mají podle Pejchala povinnost upozornit, že spotřebitel musí mléko před konzumací převařit. „To chovatel udělal. Zákon tedy neporušil, proto mu nebyla ani uložena žádná sankce,“ řekl Pejchal.
V oblasti přírodního ohniska klíšťové encefalitidy se podle výsledků doplňujících kontrol pohybuje téměř čtvrtina českých chovů. Veterinární správa to zjistila z rozboru krve ovcí a koz. Ten měl ukázat, zda se zvířata s virem setkala, i když se virus nezjistil v mléce. Z 59 kontrolovaných chovů měla protilátky zvířata ze 14 hospodářství.

Přenosu nákazy podle veterinární správy postačí mléko před konzumací převařit, nebo být očkován. Riziko nelze podcenit, i když tento způsob přenosu nákazy v Česku dosahuje pouze jednoho procenta. V tuzemsku bylo na začátku října 289 případů klíšťové encefalitidy, nejvíce 40, v Jihočeském kraji.

Klíšťová encefalitida je onemocnění způsobené virem klíšťové encefalitidy, k přenosu dochází sáním krve infikovaným klíštětem nebo pitím tepelně neošetřeného mléka infikovaných zvířat. Onemocnění může mít různou formu – od lehké až po život ohrožující.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.