Počítač můžete ovládat očima, technologie od Samsungu je k dispozici zdarma

foto Eye Can: thetechjournal.com

Společnost Samsung představila novou verzi produktu EyeCan, označovaný jako EyeCan Plus, který je určen především pro handicapované uživatele. Technologie byla uvolněna jako „open source“, zařízení pracující na stejném principu může vyrábět a uvádět na trh kdokoli.foto Eye Can: thetechjournal.com

celý článek ZDE

Technologie umožňující komunikaci s počítačem prostřednictvím pohybu očí jsou využívány i v dalších oborech, např. v medicíně či marketingu.

Společnost Samsung představila novou verzi produktu EyeCan, označovanou EyeCan Plus, která je stejně jako její předchůdkyně určena především pro handicapované, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu postižení nemohou pracovat s počítačem běžným způsobem, a jsou tak technicky nebo sociálně izolováni od svého okolí. Projekt EyeCan původně vznikl jako soukromá aktivita malé skupiny vývojářů ze společnosti Samsung, kteří začali pracovat na vývoji zařízení umožňujícího ovládání počítače pomocí pohybu očí. Cílem bylo vytvořit levné a snadno ovladatelné řešení, které by naplnilo potřeby těchto uživatelů.

Na rozdíl od předchozí verze a jiných zařízení dostupných na trhu, jež zpravidla představují brýle se speciálním snímačem, má EyeCan Plus podobu samostatného boxu, který je určen k umístění pod monitor. Je také mnohem přesnější a jeho ovládání je z pohledu uživatele jednodušší a intuitivnější. V praxi to vypadá tak, že po jednorázovém zkalibrování na konkrétního uživatele EyeCan Plus ze vzdálenosti 60 až 70 centimetrů snímá oči ležícího či sedícího uživatele. Ten je pak schopen jejich pohybem a s využitím zobrazované nabídky osmnácti základních příkazů počítač plně ovládat. V rámci přizpůsobení potřebám konkrétního uživatele je samozřejmě možné jednotlivé příkazy přeprogramovat.

Samsung se snaží odrazit nápor levných smartphonů. Hlavně těch z Číny – čtěte ZDE

Samsung sází na čipy, investoři mu věří. Ztrácí ale v mobilní divizi – čtěte ZDE

Zároveň s uvedením EyeCan se Samsung rozhodl k zásadnímu kroku, a sice že tuto technologii uvolní jako „open source“, tzn. umožní komukoli, aby zařízení využívající tuto technologii vyráběl a uváděl na trh. V roce 2012, kdy se cena podobných zařízení pohybovala ve výši až 10 000 amerických dolarů, Samsung dal k dispozici potřebný software a návod, jak EyeCan vyrobit z běžně dostupných komponent v ceně přibližně 50 dolarů. Stejnou obchodní politiku hodlá Samsung uplatnit i u verze EyeCan Plus. Samsung sám vyrobí jen omezené množství zařízení EyeCan Plus, které využije v rámci své charitní činnosti.

Významný podíl na vývoji tohoto zařízení má Hyung-Jin Shin, handicapovaný posluchač postgraduálního studia v oboru počítačových věd na univerzitě Yonsei v Soulu. Ten společně s vývojáři společnosti Samsung na projektu EyeCan Plus několik měsíců pracoval a jako kvadruplegik, který se s tímto postižením potýká již od narození, přispěl k tomu, že EyeCan Plus naplňuje potřeby uživatelů s podobným postižením. „EyeCan je sice ve své podstatě jednoduché zařízení, ale může významným způsobem pomoci lidem, kteří trpí závažným onemocněním, jako je Lou Gehrigova nemoc (ALS) nebo tzv. syndromem uzamčení (LIS). To, že se jedná o otevřenou platformu, umožní, aby se projekt dále rozvíjel a aby tato technologie pomáhala těm, kteří to potřebují,“ konstatoval Shin při uvedení EyeCan Plus.

Díky rozvoji technologií umožňujících ovládání počítače pomocí pohybu očí se na trhu začíná objevovat řada zařízení i aplikací, které jsou určeny nejen pro handicapované, ale také pro využití v rozličných oborech, např. v medicíně či marketingu. V oblasti marketingu a marketingových výzkumů však tyto technologie nejsou využívány k ovládání počítače, ale např. k záznamu toho, kam a na co se zákazníci při nákupu dívají, jak dlouho či v jakém pořadí.

tech.ihned.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.