Smog podle francouzských vědců zvyšuje riziko náhlého úmrtí

ilustrační foto: Flickr.com

Znečištění ovzduší může mít podle nového výzkumu závažnější vliv na úmrtnost, než se dosud předpokládalo. Smog totiž podle vědců zvyšuje riziko náhlého úmrtí, tedy nejen riziko smrti v dlouhodobější perspektivě, a to už při relativné slabém znečištění.

ilustrační foto: Flickr.com

Napsal to dnes deník Le Monde, který se odvolává na zprávu francouzského ústavu pro zdravotní dozor InVS.

Koncentrace nebezpečných jemných částic, které se dostávají do ovzduší z výfukových plynů, především naftových motorů, průmyslové výroby či vytápění, mohou například vyvolat mozkovou mrtvici, infarkt, angínu pectoris či embolii. Tyto problémy se podle zprávy mohou objevit už pět dní poté, co byl člověk vystaven většímu znečištění.

Vždy, když se koncentrace mikročástic zvýší o deset mikrogramů na metr čtvereční, se riziko úmrtí zvyšuje v průměru o 0,5 procenta. Nebezpečí je podle vědců vyšší u starých a nemocných osob. Riziko je víceméně stejné jak v zimě, kdy je nejvíce smogu, tak v létě, kdy lidé zase tráví venku nejvíce času.

Norma EU pro čistotu ovzduší je maximálně 40 mikrogramů na metr krychlový, zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) připouští maximální množství jen 20 mikrogramů. Přistoupením na normu WHO by se podle francouzských výzkumníků zachránily ročně životy tisíců Evropanů a předešlo velkému počtu hospitalizací. Zpráva navíc varuje, že koncentrace nebezpečných částic se může zvyšovat v důsledku oteplování klimatu.

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) v říjnu 2013 uvedla, že znečištění vzduchu je na mnoha místech Evropy včetně České republiky stále nebezpečně vysoké a má za následek předčasná úmrtí či ekonomické ztráty spojené s nižší úrodou. Emise některých škodlivých látek podle ní v Evropě v posledních desítkách let klesly, hodnoty jiných ale klesají mnohem pomaleji.

Česko patřilo tehdy podle EEA ohledně znečištění ovzduší jemnými částicemi k nejhorším zemím v EU. Ze zprávy agentury vyplývalo, že z hlediska jemných částic byla situace nejhorší v oblasti Ostravska a na severozápadě Čech.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.