Tenistka – vozíčkářka chce na paralympiádu

Laďka Pořízková (foto) onemocněla roztroušenou sklerózou v 18 letech. Nemoc se postupně zhoršovala a před 5 lety ji definitivně upoutala na invalidní vozík. Nevzdala to, ale naopak. Našla nový smysl života. Dnes je nejlepší českou hráčkou tenisu na invalidním vozíku. Jejím velkým přáním je účast na paralympiádě v Riu v roce 2016.

tv Barrandov

K tenisu ji přivedla kamarádka, která má také roztroušenou sklerózu. Začala trénovat a po dvou měsících jí trenér Ivan Vyvadil přihlásil na první mezinárodní turnaj v Rakousku.

Laďka POŘÍZKOVÁ, tenistka na vozíčku:
No samozřejmě jsem ho vyhrála, že jo, když jsem to hrála dva měsíce. Ne, prostě tam jsem dostala šílenou sodu, čočku, to bylo hrozný, 6:0, 6:0, ty jo, co to tady jezdí, co to nejezdí to ani, hrozný to bylo.

Neúspěch Laďku ale neodradil.

POŘÍZKOVÁ: To mě ještě víc nabilo, ještě víc mi to dalo chuť do toho.

Dnes má Laďka na svém kontě několik pohárů a ovcenění.

POŘÍZKOVÁ, :To tady je Kristin Schön, Francouzka, s kterou jsme v Brně vyhráli pohár za druhý místo ve čtyřhře.

Laďka je nejlepší českou tenistkou na vozíčku. Stojí za tím ale velký kus dřiny, protože … Tak jednoduché to rozhodně není. Rukama ovládáte nejen vozík, ale i tenisovou raketu. Na tréninky jezdí Laďka čtyřikrát týdně a cíl má jasný. Dostat se na paraolympiádu v roce 2016 do Ria. Jen za minulou sezónu postoupila ve světovém žebříčku o 50 příček výš. Dnes se drží na 100.

POŘÍZKOVÁ:Já bych prostě chtěla bejt tou první ženskou , která tam jde za Českou republiku hrát tenis.

A Laďka byla zvyklá takzvaně makat od malička. Léta hrála závodně házenou.

POŘÍZKOVÁ,:
Tady zrovna hrajeme, nevím proti komu, ale jdu zrovna na bránu a určitě dávám gól, protože jsem pivot a dostala jsem trháka.

Listujeme s Laďkou rodinnými fotkami, mluvíme o její nemoci, když jí před 22 lety oznámili lékaři diagnózu roztroušená skleróza, věděla jako zdravotní sestra, co ji čeká.

POŘÍZKOVÁ
Jsem to vzala jako, že s tím holt budu muset bojovat.

:A s ostatními nemocnými bojuje také v projektu na podporu lidí nemocných s roztroušenou sklerózou, po boku známých sportovců nafotili charitativní kalendář. Laďka v něm vytvořila dvojici s moderátorem Týdne v ringu Ondřejem Pálou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.