Veterinární správa varovala před mraženým pangasem z Vietnamu

Státní veterinární správa (SVS) dnes varovala před konzumací zmražených filet pangase z Vietnamu s obchodním názvem Frigo. Hluboce zmražené filety podle SVS obsahují nitrofurazon, který je v Evropské unii zakázaný.

Veterinární správa nařídila distributorovi, aby výrobky stáhl z prodeje. Více než polovina zásilky byla dodána do řetězce Makro a několika dalším prodejcům. Makro uvedlo, že výrobek už stáhlo z prodeje.
„Nitrofurany patří do skupiny léků, které nesmí být používány u zvířat určených k produkci potravin včetně produktů akvakultury,“ uvedl Pejchal. Antibiotika, která se dříve používala při chovu hospodářských zvířat především proti bakteriálním střevním infekcím, jsou zakázána v celé EU. Existuje podezření, že jsou to látky s rakovinotvorným účinkem.
Veterinární správa získala informace o nitrofurazonu v rybích filetech z Německa, které provedlo odběr a vyšetření vzorků při vstupu zásilky do Evropské unie. S dovozcem závadné potraviny bude zahájeno správní řízení, v jehož rámci lze uložit pokutu až pět milionů korun. Zakoupený výrobek je možné vrátit v místě nákupu.
V Makru už se mražený filet pangase, před jehož konzumací SVS varovala, neprodává, oznámil ČTK mluvčí obchodního řetězce Ivan Tučník. „Šarže, na niž úřad upozornil, byla na podnět dodavatele již počátkem tohoto týdne stažena z prodeje. Zákazníci, kteří si již tento produkt zakoupili a mají obavy o jeho kvalitu, jej mohou vrátit v kterékoliv prodejně Makro na území ČR a bude jim proplacena plná cena,“ dodal.
Nebezpečný je podle SVS výrobek Catfih, hluboce zmražené filety bez kůže, a obchodním názvem Frigo. Dováží se v kartonech po pěti kilogramech a má šarži LOT No. VN 197/4 /234 s daty minimální trvanlivosti 26. a 29. dubna 2016.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.