Proti zneužívání alkoholu cílí kampaň, bude stát miliony

foto: Flickr.com

V říjnu budou odborníci upozorňovat na riziko zneužívání alkoholu. Kampaň, jejíž součástí budou například přednášky na školách či dopravní kontroly, bude stát miliony korun, které zaplatí producenti alkoholu, potravinářská komora i oddělení bezpečnosti silničního provozu ministerstva dopravy (BESIP).

foto: Flickr.com

Na tiskové konferenci to řekla manažerka projektu Alkohol zodpovědně Martina Ferencová.

Kampaň bude mít několik fází, nejdřív se zaměří na osvětu u mladistvých, následovat budou informace o dopadech alkoholu na zdraví, dále rizika pití u těhotných žen a závěr kampaně bude patřit problematice alkoholu za volantem.
V Česku loni na silnicích zahynulo podle vedoucího BESIP Martina Faráře 629 lidí, u každé desáté osoby šlo o nehodu, kdy byl některý z účastníků pod vlivem alkoholu. V Evropské unii za stejné období zemřelo 25.700 lidí, každý čtvrtý z nich při nehodě pod vlivem alkoholu.
Řidiče bude v říjnu kontrolovat také policie. Ti, kteří nenadýchají a nebudou pod vlivem jiných návykových látek, dostanou za odměnu nealkoholické pivo a měřič alkoholu. V rámci akce se budou mimo jiné proškolovat pokladní, aby dokázaly odmítnout prodat lihoviny nezletilým dětem.
Kampaň by měla podle ředitele pro programování a strategii Potravinářské komory ČR Miroslava Koberny také ukázat, že alkohol je, při odpovědné konzumaci, přítelem člověka.
V Česku se podle Světové zdravotnické organizace vypije v průměru 13 litrů alkoholu na hlavu a rok. Podle Českého statistického úřadu je toto číslo nižší, necelých deset litrů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.