Když pes léčí. O canisterapii je v České Lípě velký zájem

Dva psi – pudl a fenka retrívra – se v českolipské nemocnici starají o pacienty na LDN

Česká Lípa – Když Tony „pracuje“, často u toho leží. Klidně a trpělivě. Jako teď. Na jednomz pokojů na oddělení LDN v posledním, 9. patře českolipské nemocnice zabral velký šedý pudl Tony část lůžka pacientky po onemocnění centrální nervové soustavy a zahřívá ji.
„Onemocnění postihlo všechny čtyři končetiny, pacientka je nechodící. Tělesná teplota pejska je přitom až o dvě procenta vyšší než u člověka a je schopný prohřát i hluboké struktury u člověka a dochází k uvolnění,“ popisuje Lanka Caklová, vrchní sestra českolipské nemocnice.
Podle ní při kontaktu pacienta a psa vstupují do hry i „mimoděčné“ okolnosti. „Pokud měl pacient někdy v minulosti vztah ke zvířatům, měl rád psy, tak při kontaktu se psem je schopný momentálně zapomenout na svou aktuální situaci, že se nehýbe, soustředí se na psa a má to pozitivní vliv na léčbu,“ dodává vrchní sestra.
Tony už je zkušený terapeut. Za dvě hodiny, kdy dochází na LDN českolipské nemocnice, je schopný pomoci hned šesti pacientům a pak ještě navíc prochází všechny další pokoje a rozdává radost a potěšení všem dalším obyvatelům léčebny dlouhodobě nemocných. Fenka retrívra, která se s Tonym u lůžek nemocných střídá, chodí zatím jenna hodinu a během ní zvládne tři pacienty. „Ona je čerstvě po zkouškách a teprve sbírá zkušenosti. I pejsek se to musí naučit. Pravda je, že po hodině nebo dvou pes od nás odchází často vyčerpaný,“ doplnila Lenka Caklová.
Hafani začali mezi pacienty v České Lípě chodit už před třemi lety, zpočátku šlo ale spíše o jakousi zážitkovou terapii. Pes byl spíše zpestřením a prostředkem k navození dobré nálady. Coby terapeuti například pro nechodící pacienty působí psi v českolipské nemocnici teprve od letošního roku.
Neznamená to ale, že by nemocnice na jejich pomoc při šíření dobré nálady rezignovala. Naopak po této stránce s nimi dál počítá. „V 98 případech ze sta k nám přicházejí lidé, kteří buď nějakého domácího mazlíčka mají, nebo ještě nedávno měli. A psi je dokáží naladit znovu na pozitivní stránku. Už nejsou protivní a zádumčiví kvůli svému onemocnění a omezením, které z něho vyplývají, ale začínají se usmívat a daleko lépe spolupracují s ošetřovatelským personálem,“ popsala vrchní sestra nemocnice.
O možnosti canisterapie se lidé dozvědí hned po své hospitalizaci na LDN a mohou se rozhodnout, jestli ji budou podstupovat, nebo ne. S pejsky se mohou třeba jen potkávat, nebo je také hladit, drbat i česat. „I to má svůj význam, protože tím zapojují jemnou i hrubou motoriku ruky,“ vysvětluje Lenka Caklová.
Podle ní je o psí terapie v českolipské nemocnici velký zájem. „Měla jsem z toho na začátku trochu strach,“ přiznává vrchní sestra. „Bála jsem se i toho, jak to budou vnímat rodiny našich pacientů na LDN. Ale ve skutečnosti nás příbuzní i sami kontaktují, abychom s pejsky přišli i za jejich babičkou či dědečkem.“

Canisterapie v nemocnici

– pro oddělení LDN ji Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa zajišťuje ve spolupráci se Sdružením tělesně postižených Česká Lípa – je využívána zejména u pacientů po mozkových příhodách, se svalovými křečemi. Canisterapie je také hojně využívána jako podpůrná léčba u lidí, kteří trpí depresemi nebo pocitem osamění. – v LDN pomáhají 2x týdně dva pejsci – podstatou canisterapie je zajištění léčebného kontaktu, který je navazován mezi psem a člověkem. Pes je totiž i jen svou pouhou přítomností schopen u člověka navodit dobrou náladu. Pes má navíc v průměru až o 2 % vyšší tělesnou teplotu než člověk a tato skutečnost významně pomáhá u pacientů při cíleném polohování, kdy dochází k prohřátí postižených částí těla a u pacienta může následně dojít ke zlepšení pohyblivosti.

LDN a zpěv

Léčebna dlouhodobě nemocných chce využít pomoci, kterou jí nabízejí školky, školy i pěvecké sbory z Českolipska. Vystoupení pro pacienty by se tak měla konat pravidelně s tím, že nemocnice by ráda zapojila i rodiny pacientů, takže koncerty by se v nemocnici konaly třeba i v neděli.

MICHAEL POLÁK
Českolipský deník
http://ceskolipsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.