Průzkum: Na ochranu před chřipkou dbá 42 procent lidí

ilustrační foto: Flickr.com

Na ochranu před chřipkou dbá podle aktuálního průzkumu v Česku 42 procent lidí, z nich se pět procent nechá očkovat. Většina Čechů však chřipku nepozná.

ilustrační foto: Flickr.com

Valná většina Češek a Čechů začne jíst víc ovoce a zeleniny, anebo polykají vitamínové preparáty a potravinové doplňky. Chřipkou onemocní v Česku každý rok deset až 30 procent obyvatel, v epidemii až polovina. Na chřipku a její následky zemřou ročně přes 2000 lidí. Podle průzkumu společnosti Walmark většina Čechů chřipku nepozná.

K typickým příznakům řadí přes 60 procent dotázaných rýmu. Tento mylný názor mají tři čtvrtiny mladých. Typickým příznakem není ani teplota do 38 stupňů Celsia, ačkoli to tvrdí přes 40 procent dotázaných. Chřipka naopak je typická vysokými horečkami a bolestí celého těla.

Podle odbornice na zdravou výživu Jany Dochvátové z Walmarku, který poskytl ČTK výsledky průzkumu, přispívají nedostatečné znalosti k tomu, že lidé chřipku podceňují. K akutní podpoře imunity radí odbornice stravu bohatou na zinek, vitamín C, případně doplňky stravy s nimi a výtažky z echinacey, kurkumy či černého bezu. Účinnou formou prevence je očkování.

V průzkumu ho ale jako hlavní formu ochrany uvedlo necelých pět procent respondentů od 18 do 65 let věku. Nejvíce jsou očkování nakloněni lidé mezi 54 a 65 lety, u mladších je spíše výjimečné.

Téměř 60 procent lidí v Česku žádná speciální opatření nepodniká, většina si prý posiluje imunitu celoročně. Jakoukoli prevenci bojkotuje 14 procent dotázaných, jsou smířeni s tím, že chřipkou onemocní. Naopak desetina lidí si je jista, že i bez prevence chřipku nedostane.

Předseda sdružení Mladí praktici Norbert Král doporučil lidem, kteří chřipku dostanou, aby ji řádně „vyleželi“. Kdo se snaží ji přechodit, riskuje vážné komplikace, od zánětu srdečního svalu po zápal plic. Král má prý v ordinaci často pacienty, kteří chtějí přebít příznaky chřipky léky a chodit do práce. Za krátký čas přijdou znovu s vážnými komplikacemi.

Komplikace z přechozené chřipky ohrožují zejména děti, lidi nad 65 let, pacienty po transplantaci orgánů, diabetiky, astmatiky a kardiaky. Praktičtí lékaři se podle Krále setkávají i s případy zánětu mozkových blan, způsobených virem chřipky. V extrémním případě může přechozená chřipka způsobit selhání srdce i u mladého sportovce a smrt.

Pokud člověk chřipkou onemocní, osvědčují se známé a stále účinné postupy, jak se s nemocí vypořádat: více pít – voda odplavuje škodliviny. Ideální jsou bylinné čaje s citrónem a medem.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.