Inspekce varovala před čirokovými produkty s obsahem alkaloidů

Devět šarží čirokových produktů na českém trhu obsahuje nebezpečné alkaloidy atropin a skopolamin. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila jejich stažení a varovala spotřebitele před konzumací. Nyní inspektoři zjišťují místa distribuce, informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Varování se týká devíti konkrétních šarží různých produktů firmy Adveni se sídlem v Brně. Jde například o kaši s čirokem, čirokové zrno, bezlepkovou směs a chleba. Přesné označení šarží je na webu inspekce.

Čirok je přirozeně bezlepková obilnina, proto čiroková mouka patří k potravinám zdravé výživy. Atropin je tropanový alkaloid, který má při vyšších koncentracích halucinogenní účinky. Přirozeně se vyskytuje například v rulíku, blínu, durmanu a mandragoře. Skopolamin je rostlinný alkaloid z blínu černého. Taktéž má výrazné účinky na psychiku.

Obě látky se nesmí vůbec objevovat v potravinách. „Analýza SZPI potvrdila u předmětných šarží přítomnost atropinu v množství až 1700 mikrogramů na kilogram a skopolaminu v množství až 300 mikrogramů na kilogram,“ uvedl Kopřiva.

Podobné varování vydala inspekce také loni v listopadu. Nebezpečné alkaloidy tehdy odhalila ve čtyřech šaržích čirokové mouky různých značek.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.