Na pokoje pro předčasně narozené ve Zlíně se už vybraly statisíce

Podstatná část peněz na pokoje pro rodiny s předčasně narozenými dětmi ve Zlíně se již vybrala, sdělil jeden z iniciátorů projektu Malé mimi Martin Gazda.

Přestavba pokojů ve zlínské porodnici si vyžádá 2,5 milionu korun, nyní je na transparentním účtu přes 820.000. Nicméně další značné částky podle Gazdy v nejbližší době přibudou, v půlce února bude chybět ještě asi půl milionu.

Na účet sbírky se přičte například 400.000 korun z výtěžku benefičního fotbalového turnaje NEO CUP. Další peníze mají přijít z firem. Projektu pomohly kromě řady dárců také děti ze základních uměleckých škol. Na sérii jejich benefičních koncertů v kraji se podařilo vybrat přes 132.000 korun. Organizátoři prodloužili sbírku do konce února. „Poté by měla být zahájena příprava realizace samotné přestavby pokojů,“ uvedl Gazda, který je sám otcem předčasně narozené dcery. Pokoje by mohly být hotovy do roka.

Projekt Malé mimi byl zahájen loni v říjnu. Jeho cílem je vytvořit pokoje, ve kterých by mohli být rodiče se svými předčasně narozenými dětmi v co nejužším kontaktu. Mají vzniknout čtyři pokoje. Tři by sloužily pro dlouhodobý pobyt rodičů s dětmi a jeden by využívaly matky hospitalizovaných dětí. V pokojích vybavených inkubátory by rodiny mohly trávit veškerý čas se svým předčasně narozeným dítětem.

Časný a častý kontakt rodičů s takovým dítětem je podle primáře novorozeneckého oddělení zlínské krajské nemocnice Jozefa Macka velmi důležitý, individualizovaná péče má vliv na fyzický i psychický vývoj dětí. Předčasně narozeným dětem chybí podle primáře řada stimulů. V Česku podle Macka zatím takový projekt individualizované péče neexistuje. O co nejužší kontakt rodičů s předčasně narozenými dětmi se však snaží všech 12 tuzemských perinatologických center, která se zabývají péčí o čerstvě narozené děti. Ve zlínské porodnici se ročně narodí předčasně asi 80 dětí, asi 20 jich má porodní hmotnost nižší než jeden kilogram.

Součástí projektu bylo také zřízení webových stránek www.malemimi.cz, které mají sloužit jako komunitní fórum pro rodiče, obsahují i poradnu odborníků a lékařů. Smyslem bylo shromáždit veškeré informace na jednom místě, rodiče předčasně narozených dětí na internetu najdou často protichůdné informace, uvedl Gazda.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.