Zlínský projekt zlepší podmínky rodin předčasně narozených dětí

foto: Cris Watk / sxc.hu

Nový zlínský projekt Malé mimi chce zlepšit podmínky rodin s předčasně narozenými dětmi. Jeho cílem je získat peníze na rekonstrukci pokojů ve zlínské porodnici, ve kterých by mohli být rodiče se svými předčasně narozenými dětmi v co nejužším kontaktu.

foto: Cris Watk / sxc.hu

Časný a častý kontakt rodičů s takovým dítětem je velmi důležitý, individualizovaná péče má vliv na fyzický i psychický vývoj dětí, řekl dnes ve Zlíně novinářům primář novorozeneckého oddělení zlínské krajské nemocnice Jozef Macko.
Součástí projektu je také zřízení webových stránek www.malemimi.cz, které mají sloužit jako komunitní fórum pro rodiče, obsahují i poradnu odborníků a lékařů. Smyslem bylo shromáždit veškeré informace na jednom místě, rodiče předčasně narozených dětí na internetu najdou často protichůdné informace, podotkl Martin Gazda, kterému se před sedmi lety narodila ve zlínské nemocnici dcera vážící 620 gramů a který byl společně s Mackem iniciátorem projektu. Jednání s případnými sponzory zamýšlené rekonstrukce pokojů podle autorů projektů začínají. Dárci se mohou zaregistrovat i na výše uvedené webové stránce.
Předčasně narozeným dětem chybí podle primáře řada stimulů. „Jsme schopni zachránit děti, které mají několik set gramů, ale naším cílem je, aby se dokázaly zařadit do života, aby měly co nejméně následků. Dětem chybí přítomnost rodičů, jejich dlouhodobá péče. Již nyní se snažíme, aby rodič trávil s dítětem co nejvíce času, aby se děti dostaly co nejdříve do náruče rodičů, nejsou pro to však i prostorové podmínky,“ podotkl primář. Současná praxe je podle něj taková, že matka dítěte zůstává v porodnici většinou týden po porodu, poté je propuštěna a dítě navštěvuje.
Cílem projektu je získat 2,5 milionu korun na vybudování čtyř pokojů, z nichž tři by sloužily pro dlouhodobý pobyt rodičů s dítětem, jeden by využívaly matky hospitalizovaných dětí. V pokojích vybavených inkubátory by tak rodiny mohly trávit veškerý čas se svým předčasně narozeným dítětem. V České republice podle Macka zatím takový projekt individualizované péče neexistuje, o co nejužší kontakt rodičů s předčasně narozenými dětmi se však snaží všech 12 perinatologických center v zemi.
„Jsou jasné důkazy o tom, že pokud se matka stará o dítě, krmí ho sondou, má dvě hodiny ruce v inkubátoru, tak jsou výsledky dítěte nesrovnatelně lepší,“ podotkl Macko. Individualizovaná péče podle primáře dobře funguje například ve Skandinávii, zemích Beneluxu či ve Francii.
Ve zlínské porodnici se ročně narodí asi 80 předčasně narozených dětí, asi 20 jich má porodní hmotnost nižší než jeden kilogram. „Podařilo se zachránit děti, které nevážily ani 500 gramů,“ podotkl Macko. Projekt Malé mimi chce také vzdělávat zdravotníky, zřídí institut edukační sestry, která se bude věnovat rodičům předčasně narozených dětí a bude jim k dispozici při jejich pobytu v porodnici.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.