Lidé a koně spojují síly na pomoc nemocným dětem

ilustrační foto: taliesin / MorgueFile

Nové středisko pro léčbu dětí se speciálními potřebami bude spojovat fyzioterapii a speciální pedagogiku. Využijí zde také speciálně vycvičené koně.

ilustrační foto: taliesin / MorgueFile

Malý Jirka má od narození dětskou mozkovou obrnu. S maminkou navštěvují pravidelně Centrum hiporehabilitace Isar a nad pokroky, které Jiřík udělal, žasnou i lékaři.
„Když k nám Jirka přišel poprvé, nedokázal sedět ani se sám najíst. Dneska už sedí na koni úplně sám a začíná dělat první samostatné kroky,“ vypráví nadšeně ředitelka Isaru Šárka Smíšková, která vede i jeho fyzioterapii.
Jirka s maminkou navštěvují také pracoviště speciální pedagogiky Duhová cesta, kterou vede Bára Sedlářová. I v Duhovce se věnují hiporehabilitaci, ale trochu jinou formou.
Zatímco při hipoterapii v Isaru jde o přenos pohybu z koně na dítě a cílem je pohybová stimulace, speciální pedagogika využívá přirozené prostředí kolem koní.
I špunti, jako je Jirka, si koně hřebelcují, s pomocí dospělých jim čistí kopyta a připravují si je na jízdu nebo na společnou práci, kdy koně vodí a plní s nimi nejrůznější úkoly.
Kůň je tady pro Jirku velký kamarád, který potřebuje jeho péči a který si s ním pak za odměnu hraje. „Je to pro nás i pro Jirku hodně náročné, obě pracoviště jsou od sebe dvacet kilometrů, ale výsledky jsou tak skvělé, že nám cestování za to stojí,“ říká Jirkova maminka Kateřina Konečná.
Teď ale svítá pro Jiříka i další desítky dětí, které se na obou pracovištích léčí, velká naděje, že budou moci navštěvovat pouze jedno místo pro společné procedury.
„Chtěli jsme to uchovat co nejdéle jako tajemství a překvapení pro rodiče i děti. Když se ale ptáte, tak je pravda, že nové pracoviště se už chystá, ale místo vám ještě neprozradím,“ líčí trochu tajemně Šárka Smíšková, ředitelka Isaru.
Pomoc postiženým dětem u nás podporuje také jeden z největších dodavatelů energií, společnost Centropol Energy.
„Jsme velkými příznivci hiporehabilitace a projektu koní, kteří léčí. Vidíme výsledky, a když zde selhává stát, my ho rádi zastoupíme,“ říká k tomu manažer komunikace Centropolu Ladislav Šticha.
Hiporehabilitace je oborem, který při léčebných procedurách využívá speciálně vycvičené koně.
O blahodárném účinku spojení lidského těla a koňského hřbetu už věděli ve starověku. Přesto podpora tomuto unikátnímu oboru je u nás stále malá.
Podobně je na tom také speciální pedagogika, která pomocí přirozeného kontaktu člověka a zvířete zlepšuje kvalitu života klienta.
Terapie přispívá k rozvoji hrubé i jemné motoriky, podněcuje verbální i neverbální komunikaci, rozvoj orientace v prostoru, nácvik koncentrace, rozvíjí sociální cítění a poznávání. Zároveň má vliv na psychiku a přispívá k duševní rovnováze. A i tady jsou v hlavní roli speciálně vycvičení koně. Isar a Duhová cesta patří ke špičkovým pracovištím, která se rozhodla spojit své síly ve prospěch dětí se speciálními potřebami.
Již brzy se navíc otevře nové unikátní středisko, kde najdou útočiště terapeuti z řad lidí i koní a samozřejmě zde vznikne příjemné prostředí pro rodiče a jejich nemocné děti.

Šťastné spojení Hiporehabilitace a speciální pedagogika budou mít brzy společnou adresu.
– Isar, občanské sdružení pro hiporehabilitaci, funguje od roku 1997. Nabízí profesionální služby v oboru hiporehabilitace a fyzioterapie na vysoké úrovni. Areál farmy je na Hrádku v Mratíně.
– Duhová cesta: provoz terapeutické činnosti pod hlavičkou „Tak trochu jinak“ se datuje od roku 2010. Její sídlo se nachází v Mlékojedech.

Metro

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.