Bezdomovec vymyslel nový studijní obor na varšavské škole

Jedna soukromá škola ve Varšavě zavedla studijní obor, který vymyslel bezdomovec. Nábor uchazečů o vzdělání v oboru mentor seniora právě začal a škola si za semestr účtuje 1600 zlotých, tedy téměř 10.000 korun, uvedl list Gazeta Wyborcza.

„Pustili jsme se do toho, protože věříme, že takové pomocné profese mají vzhledem k demografické situaci budoucnost,“ uvedla ředitelka školy Joanna Lizutová.

Jednašedesátiletý Marek Zakrzewski, bývalý novinář a nyní bezdomovec z Varšavy, tvrdí, že dosavadní systém péče o seniory je špatný, protože stát pomáhá buď aktivním jedincům nebo těm, co už jsou na umření, ale opomíjí obrovské množství starších lidí, kteří si s 21. stoletím nevědí rady.

„Devět milionů Poláků je starších šedesáti let. Za dvacet let bude v této věkové skupině 40 procent Poláků. Do roku 2050 na jednu osobu v produktivním věku připadne jeden důchodce,“ vypočítává Zakrzewski a zdůrazňuje, že je v zájmu státu, aby si senioři co nejdéle dokázali poradit sami. Podle něj to ale nevyřeší univerzity třetího věku, které navštěvuje jen 100.000 z devíti milionů seniorů v Polsku.

S problémem by mohli pomoci mentoři seniorů, soudí Zakrzewski. „Proč mentor, když senioři mívají větší životní zkušenosti? Ty ale při civilizačních změnách nemají význam. Senioři se stávají oběťmi. Nechápou podvody okolo nákupu hrnců za desetitisíce, kolem drahých půjček. Nedokážou si poradit s novými technologiemi. Mentor má seniory podporovat. Nejde to zvládat dobrovolníky, musí to být profesionálové,“ míní. Mentor by měl být stále připraven posloužit seniorům radou i pomocí.

„Mentor seniora není pečovatel či asistent, ale společník a školitel v samostatnosti. Mentoři podporují starší lidi, kteří dosud nebyli aktivní, protože se nedokázali najít v rychle se měnící realitě,“ tvrdí Vyšší pedagogická škola Janusze Korczaka, která zahájila nábor na studium v délce dvou semestrů, se 174 hodinami teorie a 30 hodinami praxe.

Zakrzewski připouští, že absolventy zprvu nejspíš čekají krušné začátky, protože obcím mohou chybět peníze, aby je zaměstnávaly. Věří však, že si lze poradit založením firmy či družstva. „Jsem přesvědčen, že poptávka po těchto službách bude a že za pár let se najdou i peníze,“ tvrdí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.