Klinika Gemini má další prvenství: její přednosta jako první v Česku odoperoval dalekozrakost novou metodou

V říjnu letošního roku provedl primář Pavel Stodůlka první operaci dalekozrakosti metodou Relex Smile v Česku. Gemini se tak stalo pátou klinikou na světě, která tuto operaci úspěšně provedla. Dalším prvenstvím letošního podzimu je pro přednostu oční kliniky Gemini složení specializační zkoušky FEBOS-CR. Pavel Stodůlka u zkoušky uspěl jako první v Česku.

S metodou Relex Smile mají lékaři oční kliniky Gemini bohaté zkušenosti, již mnoho let jí operují krátkozrakost. Operace dalekozrakosti touto šetrnou bezlamelovou metodou však až dosud možná nebyla.

Pro studii výsledků nové operační metody si kliniku Gemini vybrala firma Zeiss. „Jsme jedním z osmi pracovišť na světě, která tuto novou metodu provádějí. Je to pro nás velká pocta, znamená důvěru v práci našich lékařů a jejich zkušenosti,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Zeiss je jedním z největších výrobců lékařské techniky. K operaci metodou Relex Smile se používá laser VisuMax této významné firmy.

Nová metoda poskytuje při operaci dalekozrakosti vyšší stabilitu výsledku a je bezpečnější. „Laser oddělí tkáň, kterou chirurg vyjme z oka miniaturním řezem, tím koriguje dioptrie. Narušení rohovky je tak minimální, k odstranění dioptrií dojde pod jejím povrchem,“ popsal výhody nové metody Pavel Stodůlka.

První pacientce byla dalekozrakost – téměř pět dioptrií – s astigmatismem odoperována na klinice Gemini ve Zlíně. Překvapila ji především bezbolestnost operace a výrazné zlepšení zraku bezprostředně po operaci. „U operace jsem vůbec nic necítila, jenom opravdu jemné doteky. Ihned po operaci jsem viděla sice trochu rozmazaně, ale daleko lépe než před zákrokem. Pan primář má opravdu zlaté ruce,“ popsala pacientka své dojmy den po operaci.

Dalším prvenstvím je zkouška FEBOS-CR. Přednostovi klinik Gemini Pavlu Stodůlkovi se tuto zkoušku podařilo složit jako prvnímu v Česku. Jedná se o odbornou zkoušku pro oční chirurgy, která je určena především pro ty, kteří oční chirurgii učí. „Lákalo mě srovnat znalosti se špičkovými očními chirurgy v Evropě. Navíc na našich klinikách vyrůstají postupně noví chirurgové, a tak považuji za vhodné, aby její přednosta tuto zkoušku měl,“ vysvětlil Pavel Stodůlka. O náročnosti zkoušky vypovídá také to, že se jí zúčastnilo 33 významných očních chirurgů z evropských zemí a více než polovina neuspěla. Zkouška FEBOS-CR je zkouškou pro subspecializaci v kataraktové a refrakční chirurgii, která se zabývá odstraňováním refrakčních poruch, například krátkozrakosti, dalekozrakosti nebo astigmatismu.

Lenka Capandová
Tisková zpráva

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.