Největší oční klinika v Česku se rozšířila o oční centrum v Novém Jičíně

PRAHA, 21. února 2017 – Koncem ledna se síť očních klinik Gemini rozrostla o oční centrum v Novém Jičíně. To se zaměřuje zejména na léčbu dětských očních vad. V budově jsou také ordinace estetické medicíny, optika nebo Aplikační centrum kontaktních čoček.

Praha, Brno, Vyškov, Ostrava, Zlín, České Budějovice nebo Vídeň – to jsou města, ve kterých je možné navštívit celkem deset pracovišť oční kliniky Gemini. Nově mohou pacienti využít služby očního centra v Novém Jičíně. To funguje od roku 1993 a celkem tu dosud bylo ošetřeno a léčeno 625 480 pacientů, což je průměrně 107 pacientů denně. „Skladbu našich klientů tvoří z 99 procent dospělí. V populaci ale stále roste počet dětí s oční vadou. Například až deset procent dětí předškolního věku trpí oční vadou. Šilhání se objevuje až u osmi procent dětské populace. Dlouholetý zájem o léčení dětí s poruchami vidění nás vedl k rozšíření spektra nabízených služeb o zákroky, které jsme doposud neměli v nabídce. Díky očnímu centru v Novém Jičíně tak můžeme svým pacientům nabídnout i ortoptické oddělení, které se specializuje právě na léčbu dětských pacientů,“ popsal důvody začlenění Očního centra Vision do skupiny očních klinik Gemini jejich přednosta Pavel Stodůlka.
Oko dítěte se začíná vyvíjet ještě před narozením, už během čtvrtého týdne těhotenství. Zdravé miminko se narodí s fungujícím zrakem, ale ten ještě není úplně vyvinutý. Novorozenci rozeznávají pouze světlo a tmu. Kritickým obdobím je první rok života dítěte, vývoj vidění probíhá až do věku osmi let. „Kolem osmého roku je vývoj zrakových funkcí u konce a dítě by mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. I u dětí se mohou objevit různé refrakční vady, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Drobné a nevýznamné vady jsou dokonce poměrně časté, vyskytují se až u třetiny dětí do 15 let. Včasné odhalení oční vady dítěte je velmi podstatné pro úspěšnou léčbu,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Vedle komplexní péče o dětský zrak nabízí oční centrum v Novém Jičíně ordinaci estetické medicíny. „Zkušenosti s estetickými zákroky má téměř každý druhý Čech. Vedle operací prsou, nosu či liposukce řeší lidé nejvíce vzhled svých očí. Mezi nejčastější zákroky, které pacienti podstupují především z estetických důvodů, patří operace horních víček. Ty využívají z 60 procent ženy a ze 40 procent muži. Dalšími oblíbenými zákroky jsou korekce mimických a statických vrásek či mesoterapie – omlazení kůže,“ popsal Pavel Stodůlka.
V budově očního centra nechybí ani optika. „Dioptrické brýle nosí kolem šesti milionů Čechů. Jejich počet ale může být výrazně vyšší. Výjimkou totiž nejsou lidé, kteří se problémy se zrakem rozhodnou řešit na vlastní pěst a bez předchozího vyšetření si pořídí takzvané hotové brýle. Jejich nákupem si ale mohou nevratně poškodit zrak. Volně prodejné brýle se hodí totiž pouze pro lidi, kteří mají na každém oku stejný počet dioptrií a netrpí žádnou další vadou. A takových lidí je poměrně málo. Nákupem brýlí v optice žádné poškození zraku neriskují, klienti si mohou být jisti, že dostanou brýle, které přesně korigují jejich oční vadu,“ řekl Pavel Stodůlka.
Zhruba deset procent Čechů koriguje svou oční vadu prostřednictvím kontaktních čoček. Pro ně funguje v Novém Jičíně Aplikační centrum kontaktních čoček. „Řada nositelů kontaktních čoček s nimi neumí správně manipulovat, při jejich nasazování si často poraní oko, čočky špatně čistí a do oka si následně zanesou infekci, čočky na noc z oka nevyndávají nebo nedodržují dobu nošení, ke které jsou určeny. Všechny tyto zlozvyky mohou mít za následek trvalé poškození zraku. Aplikační centrum kontaktních čoček klientům pomůže se správnou aplikací i s péčí o kontaktní čočky, případně jim poradí, jak se kontaktních čoček definitivně zbavit laserovou operací na některé z klinik Gemini,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz
Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Oční kliniku Gemini založil v roce 2003. Je znám svým přínosem pro oční medicínu, například řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě.
V současné době provozuje klinika v České republice sedm pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově a Brně. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Kliniky jsou vybaveny špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Stejně tak začala klinika Gemini v roce 2015 jako první v ČR nabízet operace laserem Z8, který je považován za nejmodernější přístroj pro oční operace na světě. Gemini provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku. Oční chirurgové z celého světa pravidelně navštěvují oční kliniku Gemini, aby se seznámili s nejmodernějšími technologiemi. Na jejich vývoji klinika dlouhodobě spolupracuje s předními světovými výrobci.
Oční Centrum Vision, www.ocni-centrum.cz
Akreditované ambulantní oftalmologické pracoviště Ministerstva zdravotnictví ČR s licencí České lékařské komory pro diagnostiku a léčbu senzorických a motorických složek binokulárního vidění. Oční centrum Vision je nestátní klinikou oční a estetické medicíny poskytující komplexní oftalmologická vyšetření, diagnostiku a léčení strabismu, estetické a plastické chirurgické zákroky, aplikace výplňových materiálů k odstranění mimických vrásek či prodlužování řas kapkami, aplikace kontaktních čoček, služby v oblasti oční optiky. Na všech pracovištích se postupuje podle nejnovějších metod s profesionálním přístupem a za využití nejmodernějších diagnostických přístrojů.
Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.
Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Tématem disertace byla metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a v roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini, v jejímž čele dnes stojí. Má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice. Je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo operaci čočky Capsulaserem, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Úspěšnými implantacemi umělé rohovky dokázal vrátit zrak pacientům, kteří byli dlouhou dobu slepí, v některých případech i desítky let.
Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech po celém světě a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Získal řadu prestižních ocenění – je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. V roce 2015 také získal prestižní ocenění EY Podnikatel roku. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Operoval také řadu kolegů – očních lékařů. Je ženatý, má dvě děti.

Petra Ďurčíková,
Tisková zpráva oční kliniky Gemini

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.