Záměr ministerstva přesunout děti do pěstounských rodin krachuje

Nedostatek pěstounských rodin trápí nejen české úřady, ale i dětské domovy. I přes novely zákonů, které mají pěstounství podpořit, se nedaří děti do rodin umísťovat.

Česká vláda se v minulém roce snažila novelami zákonů zbavit ČR nálepky státu, ve kterém je velké množství dětí v dětských domovech. Pěstounské rodiny si finančně polepšily, ale i přesto jich je obrovský nedostatek. Navíc v důsledku zvýšení státní podpory pro pěstounské rodiny se objevují lidé, kteří si snaží z pěstounství udělat výnosný byznys.

„Celou novelu považuji za zbytečnou a neuváženou. Motivovat lidi k pěstounství pomocí peněz je bezohledné vůči dětem. Úředníky stanovená doba, do kdy má být novela realizována, je krokem, který může desetiletí práce zainteresovaných odborníků a celý propracovaný systém náhradní rodinné péče v České republice nenávratně poškodit. Sehnat množství pěstounů v tak krátkém časovém období je jen zbožným přáním autorů novely, v praxi věc takřka nemožná. Věřím, že komise či pověřené osoby, které prověřují žadatele o pěstounství, vykonají kvalitní práci a neumožní tak převzetí dětí lidmi, jejichž motivací není blaho dětí, ale řešení vlastní ekonomické situace,“ uvedl svůj názor na novelu ředitel Dětského domova Dagmar v Brně Daniel Kusý.

Jeho slova v Mosteckém deníku potvrdila i sociální pracovnice Dětského domova v Hoře SV. Kateřiny Denisa Krmenčíková: „Zhruba 70 procent žadatelů je vyřazeno.“

Že však stát musí urychleně sehnat stovky možná i tisíce nových pěstounů je ze schválené vládní strategie naprosto patrné. Momentálně je totiž v dětských domovech asi jedenáct tisíc dětí, z toho dvěma tisícům nejsou ještě ani tři roky.

A právě takto malých dětí se změny týkají nejvíce. Podle vlády by totiž už od příštího roku děti do tří let vůbec neměly jít do kojeneckých ústavů, ale jen do pěstounských rodin. Od roku 2016 by se to mělo týkat dětí do sedmi let. Kde však stát vezme tolik pěstounských rodin, to nikdo neví.

Navíc umísťování dětí do pěstounské péče rozhodně nejde tak snadno. Z dětských domovů ročně odejde vždy maximálně jen pár dětí, jak tvrdí ředitelé domovů.

„Spolupracujeme s úřady, ale od ledna se situace příliš nezměnila, podle informací z úřadů se dostavuje málo zájemců o pěstounskou péči a také mnozí zcela nevhodní. Protože ale pěstounskou péči dlouhodobě podporujeme, pracujeme soustavně na tom, abychom našim dětem aktivně vyhledávali pěstounské rodiny. Za čtyři roky mého působení v Dětském domově Klánovice jsme do pěstounské péče umístili 13 dětí,“ říká ředitelka Dětského domova Klánovice v Praze Dana Kuchtová.

A dodává, že za úspěch považuje umístění sedmnáctileté nevidomé slečny romské národnosti do pěstounské péče. Podle ní právě děti s nějakým handicapem jsou ještě mnohem obtížněji umístitelné, a to i přestože pěstounská rodina, která pečuje o handicapované dítě, dostane od státu ještě o čtyři tisíce korun více.

Obdobná situace s nedostatkem pěstounů je i v Dětském domově Dubá-Deštná. Podle ředitele Aleše Hambálka domov letos nekontaktoval žádný pěstoun se zájmem o některé z dětí. Aleš Hambálek si myslí, že česká společnost na takové změny není vůbec připravena.

invArena

2 komentáře

 1. ŠTĚPÁNKO , nebuďte labuť.
  Vše je jen v informovanosti. Děti jsou dávno byznys – státní.
  Stát programově ( viz juvenilní justice ) a s nejrůznějšími záminkami odebírá (krade) děti rodičům a „zákonnou cestou“
  je předává opatrovnickým institucím(- k tomu zřízeným), které na tuto teroristickou činnost inkasují milionové dotace.
  Z takového chovance následně nemůže nikdy být svéprávný = samostatný občan , tj. bude snadno doživotně okradatelný ..
  Komprende ? Děkuji.

 2. My jsme schválení žadatelé o adopci přes 5 let a teď jsme nově schválení pěstouni – od poloviny ledna. Neustále čtu, že je pěstounských rodin málo. Jsem přesvědčená, že je nás hodně – jen jsme stále čekatelé na děti. Vhodných dětí do pěstounské péče je prý málo. Už přestaňte psát, že je málo rodin – mě spíš přijde, že málo dětí. Jsme opravdu otevřená rodina pro přijetí jednoho nebo dvou dětí už přes pět let a ještě nic.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.