Naděje pro ochrnuté  

akupunktura foto: Flickr.com

Mladá fronta Dnes 

Vědci vyvinuli lepší jehly pro novou léčbu, která pomáhá i při poškození míchy.

Pacienti s vážnými problémy, které omezují jejich pohyb, mají šanci na kvalitnější život díky vědcům z olomoucké Univerzity Palackého. Ti vyvinuli novou generaci jehel pro nyní testovanou rehabilitační metodu na bázi elektroakupunktury. Má velmi slibné prvotní výsledky při léčbě nemocných s přerušením míchy, poruchou hybnosti či bolestmi pohybového aparátu.
Metoda Ac-tive ENF, již vymyslel absolvent lékařské fakulty Peter Olšák se svým týmem, spočívá v aktivaci akupunkturních drah pomocí elektroakupunktury. Donedávna zdravotníci metodu aplikovali u pacientů s poruchou hybnosti nebo bolestmi pohybového aparátu.
V posledních týdnech se využití technologie značně posunulo a má úspěchy také u pacientů s kompletním přerušením míchy. „Na začátku byla chuť pomoci pacientům, kteří mají poškozený nervový systém. U nich nám často nefungovaly naše běžné rehabilitační metody tak, jak bychom si představovali, a tak nám vznikla metoda Ac-tive, která jim může pomoci s obnovou pohybu,“ sdělil Olšák.
„Metoda spočívá v aplikaci akupunkturních jehel, do kterých se následně přivádí elektrický proud. Tím se tyto body aktivují a může také docházet ke změně pohybu pacientů hned v průběhu aplikace,“ popsal odborník.
Úspěchy metody ilustruje například pacientka po těžké míšní lézi (poškození orgánu – pozn. red.) v důsledku operace nádoru, která měla problém s hybností pravé nohy. Běžnými metodami se končetinu nedařilo rozhýbat, rok po nasazení nové metody však žena zvládne sama chodit. Stejně tak se podařilo „rozchodit“ malého chlapce, který měl kvůli poškození nervů ochrnuté nohy.

Ochrnutý hoch hýbe pánví

Aktuálně je v péči Petera Olšáka dvanáct pacientů s vážným poškozením míchy. Jsou dlouhodobě upoutáni na invalidní vozík s nulovou prognózou obnovení funkce pohybu, nicméně již po prvních aplikacích metody Ac-tive ENF podle univerzity zaznamenávají pozitivní fyziologické reakce.
„Mezi těmito pacienty je například šestnáctiletý chlapec, kterého v lese zavalily klády a v důsledku přerušení míchy ochrnul od pasu dolů. Již po několika aplikacích technologií doktora Olšáka dokáže hoch pohnout pánví a dá se předpokládat další pozitivní vývoj v jeho zdravotním stavu,“ nastínil mluvčí vysoké školy Egon Havrlant.
Při snaze o zkvalitnění léčby ale lékaři podle Olšáka narazili na technické limity současné metody a rozhodli se proto využít možnosti spolupráce s Vědeckotechnickým parkem Univerzity Palackého. „V projektu se ve spolupráci s lékařskou a přírodovědeckou fakultou podařilo vyvinout jehlu, která umožňuje podnikat aplikace ještě účinněji než doposud. Její výhody jsou vyšší účinnost o 30 až 40 procent oproti klasické akupunkturní jehle, větší komfort při aplikaci proudu pro pacienta a menší riziko nežádoucího vytažení,“ shrnul.
„Díky kvalitnímu zázemí se podařilo v projektu uskutečnit vše potřebné včetně financování. Spolupráce s Vědeckotechnickým parkem mi umožnila naplno se věnovat výzkumu a nemusel jsem řešit žádnou přehnanou administrativu,“ ocenil.
Nový typ jehel nyní prochází fází certifikace, aby je bylo možné používat nejen ve výzkumu, ale i v běžné lékařské praxi. Nedávno podepsaná licenční smlouva mezi Olšákovou společností Sensum Communem Rehabilitace a Univerzitou Palackého stvrdila oficiální vznik spin-off společnosti, která se zabývá problematikou možnosti léčby pacientů s přerušením míchy, poruchou hybnosti či bolestmi pohybového aparátu.
Video na iDNES.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.