Nastane po Novém roce chaos i ve vyplácení invalidních důchodů?

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek (foto) varuje před systémovým kolapsem ve výplatách důchodů. Upozorňuje, že k tomu může nastat už po Novém roce. Bartošek v únoru podal na antimonopolní úřad podnět na prošetření zakázky na sKartu. Čtěte rozhovor.

Dosud stát posílal peníze přímo důchodcům. V rámci sociální reformy by však mezi stát a důchodce měla být vklíněna Česká spořitelna, které stát pošle peníze a spořitelna je následně zašle penzistům na sKartu. Vyplácení důchodů přes sKarty může být sice vzhledem k politickým sporům posunuto, nicméně dle zdrojů ČESKÉ POZICE musí se zavedením druhého pilíře důchodového systému od Nového roku dojít k nezbytným technologickým úpravám a právě v tomto uzlu podle Bartoška hrozí zmatky: vše se nepodaří včas sladit a lidé budou mít problémy s výběrem důchodů.

Jak hodnotíte kontroverzní sKartu?

BARTOŠEK: Celá záležitost je velmi prostá. Jedná se podle mě o další mrhání veřejnými prostředky. Klienti, kteří pobírají sociální dávky, jsou stavěni do velmi dehonestující situace (nemluvím o „zneužívačích“ sociálních dávek). Podporuji reformu sociálního systému, protože je potřeba. Ovšem nikoli v podobě konkrétního „bussines case“, na jehož jednom konci je namísto vlády podpis státního úředníka (toho času ve vazbě) a na druhém konci podpis vedení jedné banky.

Tím, kdo má zaplatit celou tuto formálně nedotaženou akci, jsou lidé, kteří odvádějí daně a přispívají do sociálního systému. A ztrátou obslužnosti a komfortu na to doplatí lidé se zdravotním postižením – fyzicky i finančně (budou platit značné částky ze svých malých dávek soukromému subjektu za donášku). Ministerstvo práce nepočítá s poštovními poukázkami jako s jedním ze způsobů výplaty dávek v hotovosti. Zrušením této možnosti vznikne problém s dostupností dávek pro zhruba 40 procent jejich příjemců! Jedná se asi o 200 tisíc lidí – převážně seniorů – a osob se zdravotním postižením, kteří by museli k získání dávky využívat různých opatrovníků, zmocněnců a podobně.

Ten, kdo reformu připravoval, byl naprosto oddělen od reality venkovského prostředí, případně pohraničí. Jsem místostarostou jihočeských Dačic, jde o obec s takzvanou rozšířenou působností. Pro některé naše občany to znamená cestovat si pro peníze i půl hodiny a následně čekat čtyři hodiny na spoj, který je odveze domů. Tahle sociální reforma byla napsaná u dvou drinků někde na baru ve Žlutých lázních. Z dobré myšlenky na začátku se vyklubal zmetek.

Dle plánu ministerstva se mají důchody a sociální dávky vyplácet prostřednictvím bankomatů České spořitelny. Jaká z toho vyplývají rizika?

BARTOŠEK: Riziko je zásadní – smlouva s Českou spořitelnou. Současná vláda se může zaklínat, čím chce, a premiér může vydávat prohlášení s generálním ředitelem spořitelny, jaká chtějí. Je podepsána platná smlouva. Nemyslím si, že banka projeví jen tak dobrou vůli a nechá si bez vyplacení odškodného utéct svá práva. Stát za tuto chybu náměstka Šišky a ministra Drábka tvrdě zaplatí.

Hrozí tedy, že lidé nedostanou kvůli špatnému softwaru po Novém roce důchod?

BARTOŠEK: V textu smlouvy, ze které jsem citoval, se píše, že stát vyvine maximální možné úsilí k převodu důchodů na sKartu. Tudíž to stát asi bude nucen provést. Nebo se bude muset zodpovídat spořitelně, proč toto úsilí nevyvinul. Vzhledem ke šlendriánu, jaký panoval při vývoji softwaru na vyplácení sociálních dávek, je nabíledni, že podobný kolapsový scénář nás čeká i u důchodů. Odpovědnost v tomto směru jednoznačně padá na současnou vládu a především na TOP 09. Jde o kombinaci odpovědnosti politické i trestní. Jestli nese odpovědnost za tuto údajně „sólo“ akci jen exnáměstek Šiška, nebo i ministr Drábek, neumím posoudit.

Může nastat podle vás podobný chaos jako při selhání systému na vyplácení sociálních dávek?

BARTOŠEK: Ano, to je reálné. Systém zatím není připraven ani na úrovni běžných analýz. A jeden příklad za všechny: Pokud přejdou důchody na sKarty, při převzetí této karty se příjemci zavazují a podepisují Podmínky České spořitelny. Tam je v odstavci 14 taková zajímavost. Dnes vám všechny banky převedou peníze do druhého dne. V případě sKaret má banka ke zpracování platební transakce – tedy než vám přijdou peníze – dva až 45 dnů. Takže můžete být klidně jeden a půl měsíce bez důchodu a je to v pořádku, podepsali jste podmínky. Nabízí se i otázka, co na to Česká národní banka a Zákon o platebním styku (284/2009 Sb. paragraf 20). Podle mne nastanou opět zmatky.

Jaké byste navrhoval řešení?

BARTOŠEK: Ano, řešení je vždy. Ale jak už to v politice bývá, na výběr je mezi špatným a ještě horším. K této havarijní situaci vůbec nemuselo dojít. Obnovení výplaty pomocí poštovních poukázek by vedlo k nákladům na poštovné, muselo by dojít k opětovné změně v aplikacích IT systémů. Další důležitou a patrně velmi nákladnou položkou jsou sankce za vypovězení smlouvy s Českou spořitelnou a riziko možné arbitráže. Všichni si už pamatujeme, že stát tyto arbitráže kvůli nízké kvalitě politiků a úředníků málokdy vyhrává.

Veškeré náklady na výše navrhované změny lze odhadnout v řádech stovek milionů korun ročně. Systematicky vzato zde došlo k pokusu o narušení efektivního výkonu státní správy prostřednictvím amatérského zásahu do nejcitlivějších IT systémů. Chtěl bych zdůraznit, že povaha IT systémů na sociální účely snese klidně srovnání se softwary pro řízení leteckého provozu či nemocnic – jejich selhání mívá fatální důsledky. To se právě děje. Náprava musí následovat v několika krocích. Být premiérem, udělal bych toto:

Po dohodě odebrat výkon správy resortu MPSV straně TOP09 a vyměnit je za nějaké méně náročné ministerstvo. Je to stejné, jako když uvalujete nucenou správu na kolabující firmu.

•Do čela postavit nestranického odborníka na výkon státní správy v oblasti sociálních věcí.

•S okamžitou platností analyzovat všechny rozjeté IT experimenty na změnu systémů a minimalizovat škody. Zapojit analytiky z oblasti IT Quality Managementu a definovat rozsah rizik a jejich závažnost. Do doby než bude vyřešeno co a v jaké míře lze z nových systémů užít bez rizika, přejít k systémům, podle kterých byly penze a dávky dosud vypláceny a které fungují.

•Vyčíslit rozsah škod, které neodborné plánování změn v systému způsobilo.

•Vyvodit trestní odpovědnost.

celý text  http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/po-selhani-vyplat-socialnich-davek-mohou-zkolabovat-i-duchody

2 komentáře

  1. No nechce se mi věřit tomu, že od ledna by se měly začít důchody vyplácet na sKarty. Vláda přece tvrdila, že důchody na sKartu nikdy nebudou. Jestli je podepsanýho něco, podle čeho stát bude muset takhle důchody od ledna vyplácet, když ještě sKarty neobdrželo ani 70% ZP lidí natož důchodců, tak to je konec. Uvědomuje si vůbec někdo, kolik je v našem státě důchodců?

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.