sKartovat

Reportáž ČT.  „sKarta měla zamezit zneužívání sociálních dávek. Místo toho ale komplikuje život handicapovaným. Stát se rozhodl šetřit na nákladech s vyplácením dávek a podle všeho tak minimálně část nákladů přesune právě na jejich příjemce. Prostě dokonale sociální, a to se přitom ještě v úterý zdálo, že sKarta má na kahánku. Ve skutečnosti kolem ní jen panuje čím dál větší chaos,“ říká moderátorka v pořadu 168 hodin.

Aleš KLABOUCH, nevidomý:
Nemám sKartu a ani nechci. Pro mě by byl zásadní problém v tom, že z účtu úřadu práce mi to jde na účet České spořitelny a z účtu České spořitelny, kde bych si musel založit další účet, bych si přes tuhle sKartu vybíral vlastně dávky.

Petr NEČAS, premiér; předseda strany /ODS/ /20. 11. 2012/:
Na základě této předběžné dohody, kterou mám s panem generálním ředitelem České spořitelny Pavlem Kysilkou, je možné v tuto chvíli označit koncept povinné sKarty za již mrtvý.

Jan ČERNÝ, redaktor:
Ještě v úterý to vypadalo, že s sKartami je konec. Výrok premiéra zněl jasně, ve skutečnosti ale sKartami ještě víc zamíchal. Zjistit, co znamená taková nepovinná sKarta, je téměř nadlidský úkol.

Ludmila MÜLLEROVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Povinné, nepovinné. Povinná samozřejmě, povinnost platební funkce karty je uvedena v zákoně.

Helena MATUSZNÁ, mluvčí České spořitelny:
Pokud jde o tu dobrovolnost sKarty, ta spočívá v tom, že je dobrovolná platební funkce karty.

A do všeho zmatku přispěchal ještě ombudsman. Nalistoval přechodné ustanovení, jež praví, že pokud si příjemce dávek kartu nevyzvedne, může dostávat peníze dál i bez karty. Do dne vydání karty sociálních systémů způsob výplat určuje příjemce.
Kde vy berete oporu pro to tvrzení, že ano, lidé si ji musí vyzvedávat. Jak to je?

Ludmila MÜLLEROVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Já nemohu tvrdit jinak, než že ta opora je v zákonech, to znamená, já nemohu nerespektovat platnou právní úpravu.

Kateřina VALACHOVÁ, vedoucí právního odboru kanceláře ombudsmana:
Pokud bude stát reprezentovaný úřadem práce nadále postupovat tak, že bude nutit lidem sKarty bez toho, že by se změnil zákon v tomto smyslu, tak samozřejmě veřejný ochránce práv bude tyto záležitosti prošetřovat.

Možná by tedy stálo za to se podívat, jak přesně to stojí v zákonech, které vydávání dávek řídí, pokud se ale v něčem shodují, pak v tom, že situace je nepřehledná.

Klára VALENTOVÁ, advokátka:
Zákony pouze hovoří o tom, že oprávněným osobám a příjemcům těch daných dávek náleží ta sKarta a že úřady práce mají zabezpečit vydání, ale nikde není vlastně konkrétní povinnost pro osoby, že si ji mají vyzvednout.

Ombudsman dokonce lidem radí sKartu vůbec nevyzvedávat a pokud je k tomu úřad nutí, mají se prý obrátit na soud. Jenže nová ministryně ještě na začátku týdne hrozila, že stát lidem bez sKarty výplatu dávek pozastaví.

Ludmila MÜLLEROVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /TOP 09/ /20. 11. 2012/:
Pokud si kartu nevyzvednou, tak zatím pozastavujeme výplatu.

Lenka KOHOUTOVÁ, poslankyně, výbor pro sociální politiku /ODS/:
Dávky komukoliv zastavit podle mě je velmi diskutabilní.

Kateřina VALACHOVÁ, vedoucí právního odboru kanceláře ombudsmana:
Pokud lidé kartu nepřevezmou, nemohou být sankcionováni, notabene zastavením výplaty dávky.

Jak to má fungovat? Stát pošle občanovi dávku do České spořitelny, ten si ji odtud musí vybrat, buď pomocí sKarty z bankomatu České spořitelny, nebo převodem na účet ve své bance, jenže víc než třetina Čechů dosud pobírá dávky přes složenku nebo přímo od pošťačky. To mělo podle původní dohody padnout úplně. Stát teď se spořitelnou vyjednává, aby takhle lidé mohli dávky pobírat i dál, jenže to už nebude zadarmo.

Helena MATUSZNÁ, mluvčí České spořitelny:
Vzhledem k tomu, že to bude dobrovolná služba, je pravděpodobné, že si ji příjemce zaplatí.

S sKartou nepůjde platit třeba v hernách nebo barech. Stát si sliboval, že tak zamezí zneužívání sociálních dávek, jenže třeba v samoobsluze s ní zaplatit půjde i alkohol nebo cigarety. Moc přísná regulace to tedy nebude.

Lenka KOHOUTOVÁ, poslankyně, výbor pro sociální politiku /ODS/:
Nám nikdo nebyl schopen nikdy přesně vysvětlit, jakým způsobem se ty jednotlivé dávky budou kontrolovat.

Mimochodem pro Českou spořitelnu může být sKarta obchodem snů. Vyšlo totiž najevo, že smlouva, kterou banka uzavřela se státem, do budoucna počítá i s důchody. Bankou by tak proteklo měsíčně přes 35 miliard korun a pro kartu by vedle potřebných museli i všichni důchodci.
Česká spořitelna při uzavírání této smlouvy vychází z očekávání, že ministerstvo plánuje prostřednictvím karty provádět výplatu důchodů. Ministerstvo vynaloží maximální úsilí směřující k tomu, aby i v těchto případech byla karta využita pro realizaci vyplácení důchodů.

Na to by se ale musel změnit celý zákon. Premiér i ministerstvo práce a sociálních věcí už důchodce ujišťují, že nic takového neplánují.

Petr NEČAS, premiér; předseda strany /ODS/:
Vůbec se to netýká důchodců.

A kdo smlouvu, kvůli které teď musí s bankou vyjednávat samotný premiér, podepsal? Vladimír Šiška, v té době 1. náměstek ministra práce a sociálních věcí, dnes stíhaný za podezření z korupce na ministerstvu. A korunu tomu teď dal samotný premiér, který prý o tom, co vše se kolem sKarty děje, ani nevěděl.

Petr NEČAS, premiér; předseda strany /ODS/:
Čili, když to řeknu trošku jednoduše, vláda byla a koalice byla trošku podfouknutá.

Premiér se cítí podveden sKartami. Co řeknete na svou obhajobu?

Jaromír DRÁBEK, bývalý ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Tak spíše na vysvětlení divákům bych chtěl říci, že celý ten postup od zadávací dokumentace, přes výběrové řízení, až po uzavření smlouvy byl okamžitě vždy zveřejňován na Internetu. Smlouva je zveřejněna více než 10 měsíců.

Moderní, flexibilní, kreativní, takový má být systém vyplácení dávek třetího tisíciletí. Vypadá to ale, že revoluci elektronického věku brzdí drobný detail, lidi. Ti, kteří se nechtějí postavit do fronty na nový plastový doklad. Lidi, kteří nechtějí, aby banka nahlížela do jejich soukromí a nestojí o účet v bance ani o zelenou kartu.

Aleš KLABOUCH, nevidomý:
Vemte si, jak nevidomej ošéfuje vyjíždění karty, ošéfuje výběr peněz, když nevíte, kdo za váma stojí a kdy vám kdo klepne po hlavě.

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.