Dvojí metr úřadu: Jednou domov pro seniory povolí, podruhé ne

Krajský úřad nepovolil podnikatelce Jitce Slovákové domov pro seniory u Horního Slavkova v prostorách, kde už podobné zařízení s jeho souhlasem fungovalo. /ilustrační snímek/


Tytéž pokoje, tatáž budova mezi Horním Slavkovem a Krásnem. V letech 2009 až 2011 tu kontroverzní podnikatelka Sabina Fialková bez problémů a se souhlasem krajského úřadu provozovala Domov pro seniory Květinka. Když teď o registraci nového Domova pro seniory Karkulka požádala jiná podnikatelka Jitka Slováková, přišlo jí od krajského úřadu zamítavé stanovisko.

Přitom prvních sedm pokojů pro šestnáct klientů je už připraveno a oproti minulosti vylepšeno.

Souhlas dala i krajská hygienická stanice, když schválila provozní řád. Nasmlouvané zdravotní sestry a pečovatelky se už chystaly nastoupit do práce. Teď si hledají zaměstnání jinde nebo se zapsaly na úřad práce. Přes milion korun stály vnitřní stavební úpravy, včetně nákupu vybavení.

Dříve krajským úředníkům nevadilo, že seniorský domov Květinka fungoval v bývalé administrativní budově závodu Stannum rekolaudované na sociálně zdravotní zařízení. Teď jim to nestačí a ohánějí se novým územním plánem Horního Slavkova, podle něhož nelze domov pro seniory na Stannumu povolit (domov pro seniory nedovoloval na Stannumu ale ani dřívější územní plán).

Nepomohlo ani povolení stavebního úřadu

Jitce Slovákové nepomohlo ani to, že drží v ruce písemné vyjádření stavebního úřadu v Horním Slavkově z letošního května. V něm stavební úřad potvrzuje, že budovu Stannumu lze dál jako dřív užívat jako sociálně zdravotní zařízení s nepřetržitou ošetřovatelskou péčí.

„Z hlediska územního plánu tedy nic nebrání, aby kraj žádosti o registraci vyhověl. Pod sociálně zdravotní zařízení nepochybně spadá i domov pro seniory. Proč kraj kdysi Sabině Fialkové rychle během pár dnů vyhověl, aby domov mohla provozovat, a teď to nejde? Něco je špatně. Vidím v tom šikanu a nekalou hospodářskou soutěž,“ řekla majitelka budovy na Stannumu Miloslava Podhradská. Odvolání proti rozhodnutí kraje bude řešit ministerstvo práce a sociálních věcí.

Problém je zřejmě ve slovíčkaření. Sabina Fialková kdysi provozovala svou Květinku jako domov pro seniory, ale registraci měla na zdravotně sociální služby. Ty územní plán na Stannumu dovoloval a stále dovoluje. Slováková obojí spojila a požádala o „registraci sociální služby domova pro seniory“. Posledních tří slov se krajští úředníci chytili a žádost zamítli.

Krajský úřad odmítl registraci vydat i proto, že podle něj je areál Stannumu velmi špatně dostupný. „Senioři by se odsud problematicky dostávali k lékaři a za dalšími službami. Namísto jejich začlenění jde spíše o izolaci,“ uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Podhradská argumentuje, že za stejných podmínek už tu úřad jednou domov pro seniory povolil. „Je tu připraveno služební auto s řidičem, který kdykoliv klienty kamkoliv odveze.“

Kraj také tvrdí, že žadatelka „nemá potřebné materiálně technické podmínky pro provozování domova pro seniory“. Přitom krajská hygienická stanice, která podmínky kontroluje, žádné námitky nemá a provozní řád schválila.

Celá budova má vyměněná okna za plastová. Každý pokoj je nově vybaven umyvadlem. Klienti by leželi na polohovatelných postelích. K dispozici mají bezbariérové koupelny, společenskou místnost, jídelnu, prádelnu. Je tu vymalováno, nový nábytek, záclony, zdi vyzdobené obrázky.

Mladá fronta DNES

Bohumil Zeman

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.