Poprvé na Moravě. Malá Denisa díky operaci uslyší

Lékaři v Brně poprvé na Moravě voperovali kochleární implantát dítěti. Tříletá dívka Denisa tak díky tomu za několik týdnů poprvé v životě uslyší. Musí se ovšem naučit zvuky rozlišovat. /ilustrační snímek/

BRNO Daleko nejsou doby, kdy nebylo možné si představit, že lidé, kteří se narodí s vadou sluchu, někdy v životě uslyší zpěv ptáků, užijí si hudbu a především běžnou řeč. Komplikovaný úděl mohla mít před sebou i dnes tříletá Denisa, která se narodila jako neslyšící.

Má však štěstí. Narodila se do dobré doby, a tak včera odcházela z Dětské nemocnice Brno s novým implantátem, díky kterému uslyší.

V Praze se podobné operace provádějí už delší dobu, na Moravě byla dítěti takzvaná kochleární implantace operována vůbec poprvé. Pro brněnskou fakultní nemocnici je to tedy velká událost.

„Implantační centrum vzniklo v Nemocnici u svaté Anny až loni, od té doby tam bylo operováno už dvanáct pacientů. U dětí je to ale jiné. Zákroky jsou složitější a chtěli jsme si počkat, jak to dopadne u dospělých, dřív než začneme implatovat zařízení dětem,“ vysvětlil přednosta kliniky dětské ORL Ivo Šlapák.

Nechtěné dítě v ústavu

Příběh tříleté holčičky začal už v kojeneckém ústavu, do kterého byla po narození umístěna. Na dívčinu vadu se přišlo, když jí byly tři měsíce.

„Nikdo ji nechtěl, i přesto, že nám už v ústavu říkali, že by byla ideálním kandidátem pro implantaci. Když jsme si ji vzali, nejdřív jsme zamířili do Prahy. Když jsme se ale dozvěděli, že podobné operace se budou dělat i v Brně, spojili jsme se s doktorem Šlapákem,“ popsala adoptivní maminka Denisy Marcela Vaculíková.

To, že byla dívka operována v tak raném věku jí dává naději, že se naučí bez problémů mluvit. Denisa má teď před sebou rok tréninku. Poté, co za pět týdnů implantát lékaři oživí, ji bude čekat kolotoč rehabilitací, schůzek s logopedem i technikem.

„Na začátku je důležité, aby se holčička naučila rozlišovat jednotlivé zvuky, bude začínat těmi nejjednoduššími, třeba zvonem nebo houkáním sirény,“ poznamenal Šlapák. Zároveň vysvětlil, že kochleární implantát, který přijde pojišťovnu na více než půl milionu korun, pracuje na jiném principu než normální ucho. Funguje na základě elektrických impulsů. Pod kůži je vložena jedna část zařízení, která směruje proud impulsů, za uchem zvenku je pak pomocí magnetu přichycen řečový procesor.

„Denisa bude mít v tomhle trochu výhodu, protože byla neslyšící od narození. Bude se jí tak zvykat snadněji než lidem, kteří o sluch nějakým způsobem přišli v průběhu života. Takoví občas mívají se zpracováním zvuků pomocí implantátu problém,“ vysvětlil Šlapák. Doufá, že se dívka někdy dostane až tak daleko, že bude moci bez problémů telefonovat. Telefonování je podle Šlapáka pro lidi s implantátem největší problém, nemohou si pomoct odezíráním a jsou závislí jen na tom, co slyší.

Holčičku už by neměla čekat žádná další operace, elektroda zavedená do ucha je totiž přizpůsobená tomu, že dívence hlava ještě poroste. „Je tam takový drátek, který je zatím zkroucený. Až hlava vyroste, drátek se natáhne, žádné výměny nejsou potřeba,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Velká rodina

Denisa je nejmladším dítětem manželů Vaculíkových, dohromady jich mají pět. „Máme tři vlastní a dvě osvojené. Beru to jako své životní poslání,“ usmívá se dvaatřicetiletá Marcela Vaculíková
O problematice kochleárních implantátů si rodiče předem všechno důkladně zjistili. „Je sice pěkné, když má člověk pocit, že může zachránit nějaké dítě z ústavu, ale když neví, jak a co pro to může udělat, je to k ničemu,“ prohlásila.

Alice Brzoňová
Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.