Úředníci budou také znakovat

ilustrační foto: Photoxpress

 První úřady v zemi již zavádějí kursy znakové řeči pro své úředníky, aby tak byli schopni komunikovat i s hluchoněmými občany. Příkladem je příborská radnice.

Znakovou řeč nebo alespoň její základy budou zvládat již brzy úředníci na příborské radnici. Konkrétně jde o vybrané zaměstnance odboru sociálního, veřejné správy, kultury, odboru investic a správy majetku a strážnice městské policie, kteří nyní absolvují čtvrtletní kurz.

Hlavním cílem, proč se město pustilo do tohoto kroku, je prolomit bariéru mezi světem slyšících a světem ticha. „Základem je vytvoření přirozeného prostředí, ve kterém se neslyšící klienti budou cítit dobře. I když se tímto čtvrtletním kurzem znakovou řeč úředníci zcela nenaučí, bude tato aktivita jistě přínosem, a to díky vytvoření atmosféry rovnocennosti a ochoty poradit a pomoci vyřídit jakoukoliv záležitost ve prospěch klienta,“ vysvětluje Iveta Busková, vedoucí Kanceláře vedení města Příbor.

Úředníci tak v novém světě neslyšících tráví momentálně každý pátek po tři hodiny a kurz je veden neslyšící lektorkou z Moravskoslezské unie neslyšících a je zcela hrazen z rozpočtových prostředků města Příbora. Samotný nápad učit se znakovou řeč přišel přímo od jednoho ze zaměstnanců městského úřadu, konkrétně od Rudolfa Zahradníka, vedoucího odboru veřejné správy, který svou aktivitu vysvětlil slovy: „Snažíme se o zkvalitnění služeb a o přispění k odstranění komunikační bariéry mezi neslyšícími klienty při vyřizování záležitostí na úřadě.“ Na radnici tak věří, že vynaložená snaha bude přínosem k efektivnějšímu poskytování služeb úředníky Městského úřadu Příbor.

ADAM KNESL
http://www.vlp.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.