Myslíte si, že někdo pobírá ID neoprávněně? Sepište stížnost

ilustrační foto: stockvault.net

Mezi námi je spousta handicapovaných, kteří pobírají invalidní důchod. Je to pro ně jedna z mála možností, jak žít alespoň trochu plnohodnotný život. Jsou tady i tací, kteří se k důchodu dostávají přes různé známosti a předstírání handicapu neoprávněně. Je možné takové lidi nahlásit a nechat jim přezkoumat zdravotní stav?

Na naši redakci se obrátila paní s žádostí o radu. Chtěla by sepsat stížnost na svého známého, který podle ní pobírá invalidní důchod neoprávněně. Sama popisuje celý případ následovně:

„Dotyčná osoba má syndrom karpálního tunelu tzv. zkracování šlach na rukou. Byla mu přiznána invalidita 3.stupně. Před komisí simuloval, že neudrží propisovací tužku a doma si dělá různé přestavby bytu, zateplování atd. A co už vůbec nepochopím. Když neudrží propisovací tužku, Jak si může podepsat důchod?“

Nebudeme se rozepisovat o tom, zda jsou zmiňovaná obvinění oprávněná, rozhodnutí necháme na příslušných úřadech. Minulost však mluví jasně. Není to tak dávno, co jsme publikovali článek o newyorských policistech, kteří předstírali invaliditu, o Italovi, který měl být nevidomý a řídil motorku, či Švédovi, který měl také zrakové postižení a policisté ho načapali za volantem automobilu. Jistě jsou takové případy i v ČR a proto jsme se obrátili na Českou správu sociálního zabezpečení a nechali jsme si vysvětlit, jak by člověk měl v případech, kdy má takové důvodné podezření, postupovat.

„Žádný oficiální postup pro tyto případy není stanoven. Pokud se někdo domnívá, že občan pobírá neoprávněně důchod, může svoje důvody písemně sdělit (to i anonymně) České správě sociálního zabezpečení – Odboru interního auditu a kontroly, který je příslušný k vyřizování, prošetřování a evidenci stížností, oznámení, podnětů a petic občanů i právnických osob týkajících se činnosti celé ČSSZ,“ uvedla mluvčí ČSSZ Renáta Provazníková.

Podle ní je v případě opodstatněnosti celý případ předán Lékařské posudkové službě (LPS), která na základě zdravotnické dokumentace usoudí, zda je vhodné provedení mimořádné lékařské prohlídky. Na základě té následovně LPS rozhodne buď o ponechání ID, či o jeho snížení, zvýšení a nebo přímo odebrání.

Kontakty pro zaslání stížnosti:

Česká správa sociálního zabezpečení, Křížová 25, 225 08 Praha 5.
Nebo elektronicky na adresu e-podatelny ČSSZ:
posta@cssz.cz
či prostřednictvím datové schránky
ID datové schránky: 49kaiq3
Podání může být zasláno i na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Jiří Marek
invArena

ilustrační foto: stockvault.net

12 komentářů

 1. Koukám, že sem píší jen závistivé svině včetně autora článku. Je mi z vás nablití. Já osobně jsem invalidní důchodce 3.stupně a dokonce jsem dokázal napsat tento komentář a co víc vytřel jsem si i prdel.

 2. Pozor důchody jsou různé. Existují soukromé důchody vyplývající z majetku, ze kterých se platí daně a pojištění jako ze zaměstnání. Jsou to příjmy z cenných papírů,autorských práv, patentů, ekonom. nájmů. Tyto důchody nevyplácí stát, ale soukromé firmy či osoby. Např.podíl ve firmě. Říká se tomu také nejdříve zaplatit sám sobě.

 3. Srát na celej tenhle stát znam 3 cikány 19,25 a 50 let a všichni maj důchod já byl na operaci páteře nikdo mi nedal ani korunu a po týdnu mně hnaly do práce do který sem fakt nemohl protože ze šroubama v zádech asi budu těžko týden po operaci něco dělat že .Jenže ten náš stat debilní to proste nepochopí!!! Přes pul roku mně živila přítelkyně a žraly jsme doma suchej chleba. Toť celý můj příbeh

  • Vím ze vám to moc nepomuzu ale jsem na vaší straně máte pravdu a píšete o faktech jak jsem psala ja znám rodinu 4 jsou v ID nic jim není maji auta samy zlato přítelkyně jednoho z nich je neustále na rozikovem těhotenství berou všechny mozne příplatky od statu včetně příspěvků na bydleni pritom s dítětem bydlí na ubytovne teď čeká druhe aby nemuseli makat stát to zaplatí / z naseho/ on ma adresu na úřadu ona někde u babičky a dostanou od všech všechno.Navíc všichni ID dělají melouchari na černo . Taky jsem vzteky bez sebe ale nenadelam vůbec nic.

 4. Dobrý večer,
  Já znám osobně a další spoluobčané v domě na Pionýrů 1705, Jirkov kde žije plně těžce invalidní vozíčkář (p.L.Majoroš)který je invalidní III.stupně a se ZTP/P který je odkázán na invalidní vozík a používání plen pro jeho těžkou inkontinenci III.stupně pouze v jeho bydlišti a když jde k lékařům, jinak kde ho neznají, tak normálně aktivně pracuje, leze po výškách, chodí po vlastních nohách, chodí na houby a to samozřejmě bez použití invalidního vozíku a příp. francouzkých holí. Ale,pokud by šel na lékařskou kontrolu, či na LPK kontrolu při OSSZ v Chomutově tak se účelově „simulací“ klidně sesune k zemi že se na vlastních nohách neudrží. Pleny na tu svojí „jako by“ inkontinenci nepoužívá a pleny tedy prodává dál za peníze aby si přilepšil, bere to jako od státu „výhody“. Tak-že má veškeré dané výhody státem poskytovány, což dle mého soudu se jedná o účelové zneužívání sociálních dávek a výsměch skutečně postiženým invalidním vozíčkářům,kteří se na dávky z různých důvodů nedostanou. Tady máme také takové handicapované kteří se dostávají přes různé známosti a předstírání handicapu k důchodu,příspěvku na péči apod. neoprávněně. To vše samozřejmě mám natočené na DVD video. Kontakt: E-mail: janbenes.cv@centrum.cz

 5. Nu zdá se,že s neoprávněným užíváním invalidního důchodu to nebude nijak masová záležitost.I když mazaní jedinci se jistě najdou a určitě odčerpají nemalé částky z důchodových fondů.Též jsem narazil na takovou osobu.Mazaná je až,až.Slabiny a nezájem kompetentních zneužívá až na maximum.
  Nejenže má fundované poradce mezi psychiatry a dokonce jí jedna ambulance vydatně pomáhá řešit i nemálo přestupkových a soudních projednávání.A když nepomůže psychiatr nastoupí použití falešného novinářského průkazu spolu s obviněním příslušného úředníka či soudce z podjatosti (i k tomu ID tak přišla),spolu s výhružkou zkoumání a uveřejnění soukromých věcí dotyčného,popřípadě minulosti.Ve své drzosti jde dokonce tak daleko,že prý radí spolucestujícím v MHD,jak vyzrát na posudkové lékaře.Nebo prý nabízí léky,jež jí jsou předepisovány a které neužívá.Ještě,že takových nejsou snad tisíce!Vypadá to tak,že tzv.legislativa je proti takovýmto jedincům zcela bezmocná.Dokumentuje to kupříkladu prohlášení jednoho úředníka na konec jednoho neúspěšného přestupkového projednávání: „Prosím vás zbavte nás nějak té paní!“To mluví za všechno.A takoví mají navíc ještě i
  výhodu osvobození od všech soudních a jiných poplatků,což je na příklad čistá diskriminace starobních důchodců!
  Loučím se s přáním aby jste se takovým individuem nesetkali! Franta

 6. Zdravím .Znám paní (Sirotková) která pobírá iv. důchod trpí astmatem a má těžké revma. Podniká vesele v pohostinství Hospoda Obděnice u Petrovice u Sedlčan ,kouří jednu za druhou a lítá jak čamrda. Běžně chodí často pěšky 4km do blízkého městyse Petrovice kde hraje bedny za peníze státu. Když jsem si na ní stěžoval na úřadech v Příbrami tak mi řekli že na to má právo protože jí komise uznala jako těžce nemocnou. Je to smutné a nakonec se mi ta paní mstí že mě dává na policii pro obtěžování a urážku na cti. Takže invalidní mafie bojuje proti nám pracujícím volům . Pavel

 7. Dobrý den
  Nejsem žádný tzv. bonzák,ale nevydržel jsem to a napsal jsem stížnost na adresu ČSSZ.
  Kolega se v práci chlubí jak má velký invalidní důchod a přitom pracuje mnohem víc jak ostatní.
  Zvládá ve svých 45 letech víc jak mladí kluci.
  Má to totiž z protekce.
  Když jsem napsal stížnost,nejdřív mi odpověděli o co se přesně jedná a jakmile jsem napsal,že dotyčný pán má manželku na úřadu soc.služeb,ihned mi přišla odpověď,že nejsou kompetetní posuzovat nějaký zdravotní stav,ale pokud chci,můžu se ozvat a oni mi nechají provézt zdr. prohlídku pro posouzení mého zdr.stavu.
  Dá se někde si stěžovat na ČSSZ ?

 8. Dobry den po precteni clanku ze nekdo pobira invalidni duchod na chronicke bolesti zad se mi dela zle kolik tisic lidi ma obdobne potize a jeste horsi a pracuji ja ma od detstvi poskozenou krcni pater bolesti zad chronicke migreny zavrate brneni koncetin nikdo mi na to invalidni duchod neda dru jako kucharka a nikoho v praci nezajima co me boli chces penize tak delej ovsem invalida s bolestma zad pobira od statu penize muze si vydelat kolik chce a v praci za nej tezkou praci maji odrit jini?Mozna s jeste vetsim chronickyma bolestma zad.Ja mivam tak strasne bolesti a silne zachvaty migreny ze je mi v tu chvili jedno co se se mnou stane.No ale vydelavam na ty co maji mozna mensi zdravotni problemy aby je bylo z ceho zaplatit.Tak jsem asi ve svych 54 letech hloupa ale tohle mi fakt hlava nebere.Jeste poznamka kousicek ode me bydli rodina dva syni vsichni pobiraji invalidni duchod k tomu vyhody od statu vsichni pracuji maji auta drahe obleceni naopak je hodne lidi co nemuze o praci zavadit.Takze kdo chce brat penize od statu z nasich dani zadny privydelek a bude prace pro ostatni.Ja musim na 15000 tis.vyplaty odpracovat temer 300 mesicne bolest nebolest.Barbora

  • Milá Báro, kdybyste byla na tom, tak zle, jak popisujete, tak jistě ten důchod dostanete. Já, osobně mám přerazenou páteř, ale jestli chcete, tak si s vámi rád vyměním. Bolesti zad jsou to NEJMENŠÍ, co mě trápí. Není nad to se např. na veřejnosti podělat, protože to zkrátka necítíte. TOHLE BYCH SI VÁMI RÁD VYMĚNIL. Berete?????

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.