Náklady VZP na autisty stouply za tři roky o pětinu

Všeobecná zdravotní pojišťovna uhradila v loňském roce za zdravotní péči pro své klienty trpící autistickými poruchami více než 114 milionů korun.

Jen za poslední tři roky jde o nárůst nákladů o 21,7 %. Důvod je jednoduchý – počet těchto pacientů, kteří potřebovali zdravotní péči, se v uvedeném období zvýšil dokonce o 23,6 %. VZP na tuto problematiku upozorňuje v souvislosti se Světovým dnem porozumění autismu, který připadá každoročně na 2. dubna.

V loňském roce hradila VZP zdravotní péči pro 2 954 svých klientů s různými formami autismu. Průměrné náklady na jednoho takového pacienta se dlouhodobě pohybují kolem 40 tisíc korun za rok, nicméně loni byly za poslední tři roky nejnižší. Rostoucí počet nemocných ale i přesto přinesl růst souhrnných úhrad pro tuto skupinu diagnóz.

Nejvíce pacientů s autistickými poruchami, jejichž stav si loni vyžádal zdravotní péči, evidovala VZP ve věkových skupinách 0-9 let (1 383) a 9-19 let (1 225). Loňská data největší tuzemské zdravotní pojišťovny rovněž potvrzují obecný trend, že autismus mnohem častěji postihuje muže než ženy (1 127:266). Srovnatelné trendy byly patrné i v předchozích letech.

Autismus je tzv. vývojové duševní postižení, které negativně ovlivňuje sociální a komunikační schopnosti člověka. K typickým znakům patří, že se u nemocného často projevují nezvyklé či opakující se vzorce chování. V zemích Evropské unie žije kolem 3,3 milionu lidí s autistickými poruchami. S autismem se rodí jedno ze 100-150 dětí.

Oldřich Tichý
Tisková zpráva VZP

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.