Kdo se přisál na systém výplaty dávek

Mezi dvanácti obviněnými v korupční kauze IT zakázek na ministerstvu práce jsou i jednatelé nadnárodní firmy Fujitsu Technology či otec známé političky Kristýny Kočí.  MF DNES ve svém dnešním vydání zveřejnila seznam všech obviněných.

Na ministerstvu práce se pod řízením bývalého ministra, místopředsedy TOP 09 Jaromíra Drábka rozbujelo podle policie korupční jednání v takové míře, že začala stíhat dvanáct lidí.
Podle dokumentů, které má MF DNES k dispozici, zahájila trestní stíhání 19. února vůči lidem, kteří se podíleli na nových IT systémech na výplatu dávek pro úřady práce.

Jsou to lidé zodpovědní za to, že po celý loňský rok měly úřady problémy s výplatami dávek, a jak praví letošní tajná zpráva úřadů práce, nejsou schopni zaručit spolehlivou výplatu peněz postiženým, rodinám s dětmi a nezaměstnaným ani dnes.

Protikorupční policie rozkryla, jak systém vznikl. A potvrdila tak prakticky vše, co média v čele s MF DNES rok odhalovala a popisovala.

Co se stalo?

Náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška spolu se dvěma nejvyššími jednateli Fujitsu Technology a členy managementu firem Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv podle policistů uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou dávek. Čtyři firmy měly vyvinout na vlastní náklady nové systémy, přes něž by se pak dávky vyplácely.

„Předem bylo dohodnuto, že následně tyto aplikace poskytnou MPSV k užívání za symbolickou cenu a MPSV bude za provoz platit Fujitsu, která část takto získaných peněz rozešle společnostem,“ píše se v usnesení o zahájení trestního stíhání.
Pro představu: ročně systémy vyplácejí dohromady přes 40 miliard korun na dávkách.

První náměstek Vladimír Šiška poté uzavřel na již existující rámcovou smlouvu ministerstva vnitra s firmou Fujitsu novou prováděcí smlouvu a k ní dodatky, které zajistily, že dané firmy mohly nové aplikace pro dávky vytvořit a provozovat.
Problém je, že rámcová smlouva zněla pouze na nákup licencí od firmy Microsoft. Na nic jiného. „To, co ministerstvo provedlo, je stejné jako na rámcovou smlouvu na nákup kalkulaček koupit raketoplán a několik družic k tomu,“ uvedl exministr vnitra Ivan Langer.

Přesto úředník ministerstva vnitra vše posvětil. A byznys se rozjel.

Firmy Digi Trade, Vítkovice IT Solutions, Techniserv a Skill vytvořily nové aplikace a k Fujitsu putovaly první faktury k přerozdělení: na 93,5 milionu korun.

Celkem si podle znaleckého posudku policie mohly firmy přijít na 386,12 milionu korun.

Což je o 180 milionů víc, než by ministerstvo platilo, kdyby nechalo běžet vše při starém a do dávek vůbec nesahalo.

A je to v příkrém rozporu s tím, co po celou dobu tvrdil Drábek a jeho náměstek Šiška. Podle nich totiž ministerstvo mělo díky výměně starých aplikací za nové ročně ušetřit 200 milionů.

„Jen v letošním roce se jedná o úsporu, která dosahuje téměř 200 milionů korun,“ trval na svém Drábek ještě šest dní po zatčení svého prvního náměstka Šišky kvůli obvinění z nabízení úplatku.

Co na zjištění, že ministerstvo zbytečně platí víc než dřív, říká ministryně Ludmila Müllerová?

„Nechám pracovat policii. Jsme pochopitelně připraveni na tomto případu spolupracovat a poskytnout veškeré dokumenty, které budou vyšetřovatelé žádat,“ uvedla.

Věděly firmy, do čeho jdou?

Podle policie si firmy byly dobře vědomy toho, že tím narušily hospodářskou soutěž. Přesto byl jednatel jedné z nejznámějších nadnárodních firem v Česku telefonátem MF DNES překvapen. „Co na to říkám, že patřím ke stíhaným? Že o tom tedy fakt nevím,“ reagoval Radek Sazama z Fujitsu Technology.

A sdílnější nejsou ani ostatní. „Nezlobte se, ale nebudu odpovídat,“ řekl Radan Picek, jednatel firmy Digi Trade. Nechali si prověřit právníky, zda vůbec je možné takové smlouvy uzavřít? „Probíhá vyšetřování, nebudu odpovídat. Ale přistupovali jsme k tomu s veškerou odpovědností,“ dodal Picek.

Mezi stíhanými je i otec poslankyně Kristýny Kočí, jinak jednatel firmy Skill.

Vztahy mezi vedením ministerstva a některými firmami jsou vůbec zajímavé. Například firma Vítkovice IT Solutions s anonymními vlastníky patří do skupiny Vítkovice Machinery Group. Jiná její společnost, Vítkovice, a. s., koupila firmu Cone Advise, která patřila Vladimíru Šiškovi. A té prodali svou společnou firmu iDTAX právě Šiška s Drábkem.

Všechny nové aplikace na výplatu dávek jsou navíc provázány s programem od firmy Digi Trade, který administruje firma Deepview. A pro ni pracoval jeden z obviněných lidí z ministerstva.

Všem obviněným teď hrozí nepodmíněné tresty až do výše dvanácti let.

Obvinění v korupční aféře MPSV

MINISTERSTVO
PRÁCE A SOCIÁLNÍCH
VĚCÍ

Jaromír Drábek ministr (jediný bez obvinění)
Vladimír Šiška 1. náměstek ministra
René Piták (1. ředitel odboru IT)
Milan Hojer (2. ředitel odboru IT)

RÁMCOVÁ SMLOUVA S FUJITSU TECHNOLOGY SOLUTIONS S. R. O.

Radek Sazama (jednatel)

Jiří Řehák (jednatel)

Vítkovice IT Solutions a. s. (dávky podpory v nezaměstnanosti)
Vladimír Měkota (místopředseda představenstva)
Pavel Kocour (člen představenstva)
13,4 mld. ročně

Digi Trade, s.r.o.(dávky hmotné nouze)
Radan Picek (jednatel)
3,82 mld. ročně

Techniserv IT, s. r. o. (dávky sociální služby)
Luděk Telecký  (jednatel) 19,6 mld. ročně

Skill, s. r. o. (dávky zdravotně postiženým)
Antonín Kočí (jednatel) 1,79 mld. ročně

MINISTERSTVO
VNITRA

Miroslav Duda  (ředitel odboru rozvoje projektů a služeb eGovernmentu)

Lenka Petrášová
Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.