Mám roztroušenou sklerózu. Mohu získat invalidní důchod?

ilustrační foto: kamaru / Flickr.com

Dotaz: Mám roztroušenou sklerózu a v poslední době se můj zdravotní stav začíná zhoršovat. Nejsem už schopna plnohodnotně pracovat v zaměstnání. Mám nárok na invalidní důchod a podle čeho se u RS přiděluje?

Odpověď:

Člověk s roztroušenou sklerózou na invalidní důchod nárok má, avšak záleží jak moc Vás RS omezuje při vykonávání výdělečné činnosti.
Pojištěnec je invalidní, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nastal pokles jeho pracovní schopnosti nejméně o 35 %.

Jestliže pracovní schopnost pojištěnce poklesla
a. nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu prvního stupně,
b. nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu druhého stupně,
c. nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu třetího stupně.

O invalidní důchod si můžete požádat na Vaší okresní správě sociálního zabezpečení. Lékařská posudková služba ČSSZ pak následně posoudí Váš zdravotní stav. Bude k tomu vyžadovat lékařskou zprávu od ošetřujícího lékaře. Ideální také je, když ošetřující lékař ke správě dodá také další nálezy od specializovaných lékařů. V některých případech si může LPS ještě vyžádat Vaší osobní přítomnost při posuzování.

Pro úplnost uvádím i procentuální míry poklesu pracovní schopnosti u RS, tak jak jsou uvedeny v příloze k vyhlášce č. 359/2009 Sb.

Demyelinizační postižení, roztroušená skleróza mozkomíšní, jiná degenerativní postižení CNS
Posudkové hledisko:

Při stanovení míry poklesu pracovní schopnosti je třeba zhodnotit stav funkčních systémů – pyramidového, mozečkového, senzitivního, zrakového, kmenového, funkci sfinkterů, schopnost chůze, stání, dopad zjištěných skutečností na celkovou výkonnost. K hodnocení pokročilosti roztroušené sklerózy mozkomíšní se používá Kurtzkeho škála EDSS. Samotný nález CT, MRI bez klinického korelátu a funkčního postižení nemá dopad na pracovní schopnost.

6a
minimální funkční postižení,
bez hrubší poruchy funkce nebo malý neurologický nález, celková výkonnost a pohyblivost dotčena minimálně, lehká slabost nebo spasticita, lehká monoparéza, mírné poruchy chůze a snížení dosahu chůze, okohybné poruchy, některé denní aktivity vykonávány s obtížemi, EDSS 2-3
10%

6b
lehké funkční postižení,
celková výkonnost omezena, pohyblivost zachována, chůze se sníženým dosahem (cca 500m), vyjádřeny základní příznaky nebo kombinace více lehčích příznaků (např. lehké parézy dvou končetin, lehké sfinkterové obtíže, okohybné poruchy), některé denní aktivity vykonávány s obtížemi nebo vykonávány s využitím kompenzačních mechanismů a prostředků, EDSS 4
25-35%

6c
středně těžké funkční postižení,
pokles celkové výkonnosti při běžném zatížení, středně těžká porucha motoriky, chůze na kratší vzdálenost (cca 300 m), výrazné sfinkterové poruchy, podle rozsahu symptomatologie a funkčního postižení, některé denní aktivity omezeny, EDSS 5-6
50%

6d
těžké funkční postižení,
podstatné omezení celkové výkonnosti a pohyblivosti (chůze 100 m, funkčně významná spasticita na dvou končetinách, ataxie, afektivní nebo kognitivní poruchy), některé denní aktivity podstatně omezeny
60%

6e
zvlášť těžké funkční postižení,
těžký pokles celkové výkonnosti při lehkém zatížení, těžké poruchy motoriky (na úrovni těžkých paréz končetin), pohyblivost velmi obtížná, přesuny na velmi krátké vzdálenosti popř. odkázanost na invalidní vozík, závažná afektivní nebo kognitivní porucha, denní aktivity těžce omezeny, EDSS více než 7
70-80%

Jiří Marek
invArena

ilustrační foto: kamaru / Flickr.com

8 komentářů

 1. Dobrý den mám Panickou poruchu úzkosti uz 4roky rok a půl zpět mi zjistili RS. Obě nemoci se navzájem perou a zhoršily se..Omezil mne o 25% a myslím ze ve věku 26let a Aktivní formou bych mohla mít šanci na lepší životní hodnotu se soc.pomocí..
  Mám 25% nervů v L.oku mrtvich,při delší a trochu rychlejší chůzi mam tuhnuti a bol.křeče v nartech. Stabilita také není upe okej..
  Můžete mi poradí? Dekuji

 2. Manžel je po operaci páteře,má místo ploténky vpravené čtyři 7cm šrouby.Trpí velkými bolestmi,užívá opiáty/palexii retard 100mg/.
  Dostal 2st.invalidity.Prý pokud se odvolá,sníží mu invaliditu na 1.st.invalidity.Další operaci nedoporučuje,mohlo by dojít k ochr utí.Odborný lékař z ordinace bolesti jasně popsal jeho pooperační stav s tím,že má být uznám inv.důchod 3 st.Má nárok na plný invalidní důchod?

 3. je to jednoduché na OSSZ je tlak pacientům ID nedávat. Přitom toto je tak speciální a velmi individuální onemocnění,kdy posuzovat práce schopnost podle nějaké škály EDSS je úplně mimo mísu. To se na mě vážení fakt nezlobte!
  A zde vidíte příspěvek nemocného, při svém autoimunitním onemocnění je pro něj nejhorší psychická nepohoda. A má lítat po čertech, ďáblech a odvolávat se… a vysvětlovat někde jak moc je nemocný a najdou se lékaři co budou jeho onemocnění bagatelizovat a budou tvrdit, že přehání a že je prostě práceschopný. Jen ten nemocný ví, má-li dostatek energie a sil na to, aby mohl podávat adekvátní pracovní výkon. A jste-li zaměstnán, pak NIKDO nebere už pak ohledy na to, že máte problémy se zdravím, že Vám potíž dělá třeba i jen „obyčejná“ chůze, kterou my všichni ostatní považujeme za přirozenou a samozřejmou schopnost a další a další omezení a trápení, kterými tito lidé trpí a denně musí vydávat obrovské množství energie jen na to, aby tak nějak „normálně“ fungovali. Vážený pane Marku z poradny, Vaše rada je naprosto debilní. Tohle si všichni můžeme přečíst kdekoliv sami. PORAĎTE skutečně tomu pánovi a ostatním dalším podobně postiženým co mají dělat a jak se mají zachovat! A nebylo lepší vůbec změnit ten debilní systém hodnocení při přidělování ID při této speciální dg tak, aby skutečně na ID 1. stupně měli nárok všichni takto nemocní, pokud se na práci cítí. Tento systém již řadu let nefunguje. Proč děláte hloupé, nic neřešící poradny. Proč těmto lidem nepomáháte opravdově! Vaše práce je naprosto zbytečná. Zdravím Vás Jana

 4. Mám rostrousenou sklerózu, zařizoval jsem si 2x důchod a ani na podruhé jsem ho nedostal i když doktor v Kyjově říkal že na něj mám právo, ale doktor v Hodoníně tam co jsem si vyřizoval říkal že na něj právo nemám , protože my říkal že my nic neni ale to není pravda je my čím dál hůř a žádné léky nepomáhají a taky nemohu nikde sehnat práci ,protože člověka s RS nikde nechtějí tak se ptám co mám teda dělat?

 5. Mám RS,OSSZ mi uznali pokles pracovního zařazení o 25%.Na ID nemám nárok.Motám se jak po požití alkoholu,přitom nepiju,diplopie se stále zhoršuje.Pokud hlavu zakloním,hodně zakloním,pohled se zlepší.Oční lékařka mi napsala zprávu,podle které prý nárok na ID mám,a podle OSSZ nárok nemám.Nemohu uplatňovat své vyučené řemeslo(strojař),řidičský průkaz-na ježdění se necítím.Když mi před deseti lety RS diagnostikovali,tvrdili,že nárok na ID mám.Nevím kudy cestu dál směrovat.Nevím kde o radu se bít.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.