Pacienti od Nového roku platí jen na pohotovosti, méně dají za léky

ilustrační foto: Ian Britton / Free Foto

Pacienti od Nového roku neplatí 30 korun v ambulancích a lékárnách a 100 korun v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných či lázních. Zůstává jen 90 korun na pohotovosti.

ilustrační foto: Ian Britton / Free Foto

Tento poplatek, který výrazně omezil zneužívání pohotovostních služeb, chce vláda nadále zachovat. Ostatní zrušené poplatky kompenzují lékařům, nemocnicím či lékárnám zdravotní pojišťovny. Celkem to bude 4,2 miliardy korun za rok.
Dneškem pro pacienty také mírně zlevňují léky, ušetří i zdravotní pojišťovny, neboť DPH na léky klesá z 15 na deset procent. Sníženou sazbu DPH na dětské pleny vláda neprosadila.
V lázeňské péči se pacientům po závažné operaci, úrazu nebo s těžkou chronickou nemocí prodlužují pobyty ze tří týdnů na čtyři. Děti budou jezdit do lázní vždy alespoň na čtyři týdny. Zjednodušují se také pravidla pro prodloužení lázeňského pobytu.
Dneškem také stouply tarifní platy lékařů, sester a ostatních pracovníků ve zdravotnictví o pět procent. Peníze na to zajišťuje úhradová vyhláška, takže příjmy stoupnou nejen ve státních nemocnicích, kde platí tarifní tabulky, ale i ve všech ostatních, kde se řídí zákonem o mzdě. Navýšení uvidí zdravotníci poprvé v únoru, kdy dostávají na účet lednové výplaty.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.