Suchánek bojuje o účast v Riu de Janeiru

rené tauš

V italském Lignanu se uskutečnil první mezinárodní turnaj ve stolním tenisu vozíčkářů, kde startoval i vozíčkář Jiří Suchánek z SKST Liberec, s cílem získat body potřebné pro nominaci na Letní paralympijské hry v Rio de Janeiru 2016.

Liberec – Podmínkou pro nominaci je nejen účast na čtyřech podobných turnajích, ale také pozice na světovém žebříčku. „V mém případě jde při nejhorším o šestnácté místo. Variantou je ještě vítězství na mistrovství Evropy. Vítězové kontinentu, kteří mají splněný počet turnajů, postoupí na Paralympijské hry automaticky,“ sdělil Suchánek.

Letošní rok je nominační, a tak se turnaje zúčastnilo 317 hráčů, kteří zastupovali pětatřicet zemí. V Suchánkově skupině postižení (TT2) bylo osmadvacet hráčů v sedmi skupinách. Ve skupině byl nasazen jako jednička a hrálo se systémem každý s každým. Dle pořadí postupovali do K. O. pavouka pouze dva nejlepší. „Pozici jedničky jsem obhájil celkem s přehledem. Zapotil jsem se pouze s dvojkou ve skupině a v napínavém boji s Brazilcem Espindolou přišlo vítězství 3:2. Bylo jasné, že prvenství ve skupině a postup mezi šestnáct hráčů je doma. Bohužel v K. O. soutěži mě hned v prvním zápase porazil 0:3 úřadující mistr Evropy Polák Czuper. Takže soutěž jednotlivců pro mě skončila,“ doplnil liberecký sportovec.

V soutěži družstev nastoupil Suchánek s francouzským reprezentantem Bedosem. Týmy se hrají podobným systémem jako jednotlivci – ve skupině každý s každým a pak pavouk. Vítězí vždy družstvo, které dosáhne třetího bodu. Ve skupině byli nasazeni jako dvojky. Prvními bylo Polsko a třetími byla irsko-ruská dvojice. „Skupinu jsme překvapivě vyhráli se ztrátou pouze jednoho bodu. Opět jsem prohrál, ale 2:3 s mně známým soupeřem Czuperem, se kterým se mi prostě nedaří. Podobně to dopadlo ve finále na ME v roce 2013. V pavouku se nám dařilo bez ztráty bodu. Nejprve jsme ve čtvrtfinále porazili 3:0 Srbsko a následně v semifinále Slovensko, které v boji o postup porazili nasazené jedničky z Koreje. Ve finále nás čekala francouzská dvojice. Bohužel jsme neuhráli ani bod a s výsledkem 0:3 pro nás zbyla v uvozovkách pouze stříbrná medaile,“ komentoval tenista, který neměl dobrý pocit ze své hry.

„Nehrál jsem dobře. Možná za to může změna materiálu, ze kterého jsou míčky zhotoveny. Možná to, že jsem přes zimu zvyklý hrát soutěž proti „zdravým“ hráčům a hra je velmi odlišná. Důležité je, že vím, co jsem hrál špatně a co budu muset zlepšit. Je velmi těžké hrát proti hráčům, kteří mají skvělé podmínky. Mají jistotu financí, nemusí do zaměstnání, a proto mají dost času na trénink a rekondici. O celém realizačním týmu ani nemluvím. Dobrou motivací jsou také odměny, které nabízejí jednotlivé státy svým reprezentantům. V porovnání s jinými státy, jsme na amatérské úrovni (finance, média a nezájem politiků tuto situaci řešit). Chtěl bych poděkovat všem mým partnerům, kteří mě podporují,protože bez nich by bylo nemožné se turnajů účastnit,“ dodal.

Handicapovaný Suchánek je v současné době na 6. místě ve světovém žebříčku a bude velmi těžké se udržet tak, aby mohl reprezentovat v Riu de Janeiru.

Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.