Na službu pro zrakově handicapované se dotace sníží

ilustrační foto: Cohdra / MorgueFile

Budoucnost jedné ze sociálních služeb karvinské organizace UnikaCentrum, která se jako jediná ve městě stará o lidi se zrakovým handicapem, je podle jejího vedení nejistá. Společnost totiž patří k těm, jimž radní navrhli nižší dotaci na provoz. Důvod snížení? Organizace žádají stále o více peněz, rozdělovaná částka se ale nemění.

ilustrační foto: Cohdra / MorgueFile

Česká televize

Zatímco v Karviné na magistrátu nevidomí oceňují nové majáčky umožňující orientaci v budově, o kus dál, v organizaci UnikaCentrum, se ale naopak bojí zrušení služby. To kvůli tomu, že město navrhuje snížit dotaci na provoz. Jednou z klientek je i paní Mária. V Unice se naučila třeba pracovat s počítačem.

Klienti sociální rehabilitace se zdokonalují i v základních dovednostech jako krájení ovoce nebo příprava jídla. Učí je to 5 zaměstnanců. Sociální službu, která se o zrakově handicapované stará jako jediná ve městě, využívá 80 lidí, 50 je z Karviné. Zánik by podle ředitele hrozil nejen jí, ale omezilo by to i 2 navazující služby.

David JELÍNEK, ředitel o. p. s. UnikaCentrum:My máme informace, že nám byla navržena dotace ve výši 48 tisíc korun.

To je o 62 procent nižší než loni. Příspěvek je přitom podmínkou pro zisk hlavního zdroje financování peněz od ministerstva, které přiděluje kraj. Ty ročně dělají okolo milionu 400 tisíc.

Šárka SWIDEROVÁ, mluvčí Karviné:V letošním roce požádalo celkem 64 organizací o 14,5 milionu korun. Zastupitelstvo smí rozdělit jenom 4 miliony korun, to znamená, krácení se dotklo naprosto všech subjektů.

Třeba i nízkoprahového Klubu ON LINE, kde Slezská diakonie zajišťuje program pro mládež. Má přijít o 71 procent loňské částky. Diakonie věří, že potřebnou částku nakonec získá. Jinak by musela víc šetřit. Podle mluvčí kraje se nedá předjímat vývoj dotací v návaznosti na příspěvky města. Třeba proto, že se může měnit celková částka určená pro sociální oblast.

Petra ŠPORNOVÁ, mluvčí Moravskoslezského kraje:Obecně platí, že finanční podpora z území určitým způsobem vypovídá o vnímání potřebnosti té služby.

Na podporu sociálních služeb ministerstvo do kraje rok od roku posílá víc peněz. Směřují 195 organizacím. Kolik rozdělí Karviná, o tom zastupitelé rozhodnou 30. dubna.

Česká televize

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.