Proč ÚP neoznamuje handicapovaným, že jim končí platnost průkazu OZP?

ilustrační foto: Ian Britton / freefoto.com

Dotaz: Na základě rozhodnutí Úřadu práce-krajské pobočky v Brně mi byl 11.4.2014 přiznán průkaz osoby se zdravotním postižení označený symbolem “ZTP” ode dne 1.1.2014 do 1.1.2017. Prozatímní průkaz byl však pracovnicí úřadu vydán pouze do 31.12.2015. Tato nebrala na zřetel citaci v rozhodnutí posudkového lékaře a změnu data platnosti neobsahovalo ani rozhodnutí, případně jeho zdůvodnění.

ilustrační foto: Ian Britton / freefoto.com

 

Pokračování dotazu: Samozřejmě, že jsem četl různé příspěvky k této problematice, ovšem nechápu, proč není taxativně stanoveno do kdy musí být nová žádost podána. Z vlastní zkušenosti vím, že požadavek nebyl vyřízen ani za půl roku. Úřadu práce je jistě z evidence patrné, do kdy má osoba ZTP platný zdravotní posudek. Ten by pak měl osobu vyrozumět do jakého termínu je nutné novou žádost podat. Tyto mlhavé zprávy nejsou pro osoby ZTP přínosem, nehledě na okolnost, že jsou osoby, které mají problém cesty na úřad práce absolvovat. Rád bych věděl, jak tuto situaci řešit. Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Úřednice Vám vydala prozatímní průkaz s datem platnosti pouze do 31. 12. 2015 z toho důvodu, že k tomuto datu končí platnost všech průkazů OZP vydaných před prvním dubnem letošního roku. Znamená to tedy, že od prvního ledna roku 2016 budou platné pouze nové průkazy, které mají vzhled podobný občanskému průkazu.

Z toho důvodu Vám doporučuji v průběhu letošního roku navštívit Váš Úřad práce a požádat si o výměnu průkazu OZP. Z vyjádření mluvčí ÚP Kateřiny Beránkové vyplývá, že předpokládaná doba potřebná na výrobu nového průkazu je přibližně 7 pracovních dnů.

Pokud správně chápu Váš další dotaz, tak by Vás zajímalo, proč ÚP včas neobesílá držitele průkazu s tím, že jim bude končit jeho platnost a také platnost zdravotního posudku.

Přestože máte jistě pravdu, když tvrdíte, že celé posuzování o nároku na průkaz OZP může mnohdy trvat i déle než všeobecně udávané tři měsíce. Průkaz OZP však stát nedává automaticky každému, kdo na něj má nárok a stále zůstává platná skutečnost, že má-li handicapovaný zájem o nějaký typ výhody či příspěvku, musí si o něj zažádat.

ÚP a Lékařská posudková služba ČSSZ mají pouze jasně stanoveno, že musí vydat rozhodnutí celkem do 105 dnů. Faktem je, že může ale dojít i k prodloužení a to mnohdy i kvůli tomu, že ošetřující lékař handicapovaného včas nedodal LPS zdravotní dokumentaci potřebnou k rozhodnutí.

Jiří Marek
invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.