Nejkrásnější neslyšící lidé z celého světa se sjeli do Přelouče

ilustrační foto: Photoxpress

Přehlídkové molo, promenáda v plavkách, modelky. Včerejší přehlídka v Přelouči nevypadala na první pohled nijak výjimečně. Všichni, kdo si však na molo vyšlápli, byli neslyšící.

PŘELOUČ Lidé v Přelouči byli včera svědkem neobvyklé show. Viděli módní přehlídku, na které nechyběl Mozart nebo toreador, ale především se v akci objevili účastníci světové soutěže krásy neslyšících. Vítězové 15. ročníku Miss a Mister Deaf World 2015 byli známí již od soboty, kdy porota v Praze vyhlásila výsledky. Česko nejlépe reprezentoval Tomáš Brož z Jihlavy.

Nejkrásnější neslyšící dívkou světa se stala usměvavá brunetka Natalija Bilanová z Ukrajiny. „Nejprve jsem byla v šoku a říkala jsem si, že to není možné,“ popisovala Bilanová své pocity po udělení titulu. Její slova tlumočili dva překladatelé. Nejprve bylo nutné přeložit je z mezinárodního znakového systému, který sama ovládá, do české znakové řeči a tu posléze převést do českého mluveného jazyka.

Porotu prý pravděpodobně zaujala hlavně svým představením ve volné disciplíně. „Při předvádění své taneční choreografie jsem nebyla vůbec nervózní a moc jsem si to užila,“ uvedla Bilanová.

Neslyšící královna krásy na soutěži zatančila tanec Vostok. „Není to národní tanec. Vždy jsem se ráda pohybovala a tancovala a konkrétně tomuto tanci se věnuji od mala,“ řekla Bilanová.

Jako neslyšící musí vnímat hudbu jiným způsobem. „K tomu, abych se pohybovala do rytmu, mi pomáhají vibrace. Vnímám je celým tělem,“ vysvětlila vítězka, v jejímž snu zúčastnit se národního kola ji podpořili spolužáci.

Absolutním výhercem chlapecké části soutěže se stal Kolumbijec Camilo Viloria Arrieta.

Soutěže se účastnili také Češi

Nejlépe umístěným Čechem je Tomáš Brož z Jihlavy, který si odnesl evropský titul. Sám od sebe by se však prý nepřihlásil. „Přemluvil mě můj známý. Nejprve jsem odmítl, ale on byl neodbytný. Ptal jsem se dalších lidí a ti mi tvrdili, že mám dobrou postavu, že bych to zkusit měl,“ sdělil Brož.

Vyhlašování prožíval velmi silně. „Měl jsem husí kůži a pak jsem byl tak v šoku, že jsem se skoro rozbrečel,“ popisoval.

Módní přehlídka neslyšících World Fashion Show 2015 se zastoupením asi pětasedmdesáti mladých lidí z padesáti zemí se konala při příležitosti vyhlašování absolutních vítězů soutěže Miss a Mister Deaf World 2015. Původně mělo finalistů přijet více.

Kromě letošních účastníků pozvali organizátoři také výherce z předchozích dvou let.

„Mělo jich přijet pětadevadesát, ale někteří z nich nedostali víza,“ upřesnila Jana Kučerová z pořadatelského týmu.
Na přehlídce se neslyšící prezentovali v „národních krojích“. „Oni tomu tak říkají, ale jde o kostýmy, které nějakým způsobem prezentují zemi, ze které pocházejí,“ vysvětlila Kučerová.

Například Španěl byl oblečený jako toreador, Rakušan díky svému oděvu připomínal Mozarta.

Soutěž se v Česku pořádá každoročně. Pouze dva z patnácti ročníků se uskutečnily mimo Českou republiku, a to v Gruzii a na Slovensku. Cílem není jen rozhodnout o vítězích, ale také přispět k integraci neslyšících do společnosti.
Ti, kteří se přes národní kola dostali až do boje o světový titul 15. ročníku soutěže, se představili lidem v Praze už minulou středu. Ovšem pouze jako finalisté, vítězové totiž byli známí až v sobotu. Včera zavítali soutěžící do Přelouče, dnes je mohou zájemci zastihnout v Jindřichově Hradci.

Fakta
Miss neslyšících

Světové finále 15. ročníku soutěže krásy neslyšících Miss a Mister Deaf World 2015 se uskutečnilo v sobotu v pražském Top Hotelu. Vítězkou se stala Ukrajinka Natalija Bilanová. Nejkrásnějším neslyšícím mužem světa byl zvolen Kolumbijec Camilo Viloria Arrieta. Nejlépe umístěný Čech Tomáš Brož z Jihlavy získal titul Mister Deaf Europe. U příležitosti vyhlášení soutěže krásy neslyšících přichystali organizátoři také světovou módní přehlídku neslyšících World Fashion Show 2015, které se účastnili nejen všichni letošní finalisté, ale také vítězové posledních dvou let.

Zuzana Pešinová, spolupracovnice MF DNES

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.