Postižení plavci si užili léto ve Strakonicích

ilustrační foto: USAG-Humphreys / Flickr.com

Před dvaadvaceti lety se zde sešli poprvé a tenkrát o světové úrovni svého počínání ani nepřemýšleli. Od té doby získali plavci Kontaktu bB na ME, MS a paralympiádách 89 medailí.

Nyní dorůstá další plavecká generace a její zástupci reprezentovali v uplynulých dnech Českou republiku na mistrovství světa paralympijských plavců v Glasgow a na Evropských paralympijských hrách mládeže v Chorvatském Varaždinu.
Kromě těchto českých reprezentantů trénovalo intenzivně tento měsíc ve sportovním areálu na Křemelce dalších celkem víc než 120 handicapovaných plavců, kteří se prostřídali ve třech týdenních turnusech. „Většina z těchto plavců nemá reprezentační ambice, ale snaží se hlavně zdokonalit svůj plaveckýuma posunout svoji úroveň samostatnosti jak ve vodě, tak i v běžných činnostech,“ říká koordinátorka akce Monika Violová z Kontaktu bB.
Strakonice jsou již tradičním místem, kde se každé léto setkávají plavci s tělesným postižením ze všech čtyř středisek občanského sdružení, aby zde prožili hezké sportovní léto.
„Hlavní náplní pobytů jsou dva plavecké tréninky denně, které spolu s rehabilitačním a kondičním cvičením vytvářejí prostor pro zlepšení fyzické kondice,“ vysvětluje Violová.
Každý turnus byl završen plaveckými závody Strakonice Cup, kde plavci i trenéři měli možnost ukázat pokrok, jehož na soustředění dosáhli. Účastníky plaveckého kempu jsou i Vendula Dušková z Karlových Varů a Tomáš Hlavinka z SK Kontakt Praha, kteří reprezentovali pod hlavičkou Českého svazu tělesně postižených sportovců na červencovém mistrovství světa v plavání ve skotském Glasgow.
Pro Tomáše nedopadlo mistrovství podle jeho představ, když zůstal na prsařské padesátce těsně za branami finále, ale svůj boj o kvalifikaci na letní paralympijské hry v Rio de Janeiru nevzdává.
Účast v Riu si o něco více přiblížila sedmnáctiletá Dušková, která svých šest startů proměnila v pět osobních zlepšení a tři finálové účasti.
Další dvě plavkyně, Monika Mikuškovicová a Anežka Floriánková z pražského Kontaktu, vyrazily přímo z tréninkového kempu ve Strakonicích do chorvatského Varaždinu na Evropské paralympijské hry mládeže 2015.
„Ve dvou soutěžních dnech Monika získala dvě stříbra a Anežka proměnila svoje starty v pět zlatých a jednu stříbrnou medaili. Anežka se svými časy velmi blíží kvalifikačním limitům pro Rio de Janeiro, což je vzhledem k jejímu věku (13 let – pozn. red.) velký příslib do budoucna,“ rekapituluje vystoupení mladých plavkyň Monika Violová.
Pobyt ve Strakonicích končí handicapovaným plavcům právě dnes. Od 9 hodin je čeká poslední závod. Na stejnou startovní čáru se postaví zmínění plavci světové úrovně, stejně jako začínající a kondiční plavci. „Obojí může být inspirací a motivací k lepší práci na sobě samých pro většinu z nás,“ dodává Violová.

Vyšlo v: Jindřichohradecký deník; Písecký deník; Českokrumlovský deník; Prachatický deník; Strakonický deník; Táborský deník
http://ceskobudejovicky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.