Nemocných žloutenkou v Karlovarském kraji za rok výrazně přibylo

foto: Studio CI Art Photl

Jen v září zaznamenala Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje devět lidí nakažených žloutenkou. V minulých letech se obvykle vyskytovalo maximálně deset případů za rok.

foto: Studio CI Art Photl

Od září minulého roku virovou hepatitidou typu A v Karlovarském kraji onemocnělo 256 lidí, a hygienici proto nabádají k pečlivému dodržování hygieny. Zvláštní opatření kvůli nákaze zavedly i některé školy v kraji.
„Počet nakažených je několikrát vyšší než za poslední roky. V minulosti bylo hlášeno méně než deset případů do roka. Základní zásadou, jak se vyhnout žloutence typu A, je důsledné dodržování hygienických návyků. Vzhledem k tomu, že se snadno mohou nakazit i děti, apelujeme hlavně na rodiče, aby věnovali zvýšenou pozornost jejich hygieně,“ uvedl hejtmanův náměstek Jakub Pánik (ČSSD).
První případy žloutenky typu A se začaly objevovat v září loňského roku na Chebsku, zejména mezi bezdomovci a drogově závislými. Od té doby bylo podle informací Krajské hygienické stanice v Karlovarském kraji evidováno 256 lidí nakažených žloutenkou typu A, z toho 125 v okrese Cheb, 52 v okrese Sokolov a 79 v okrese Karlovy Vary.
Opatření proti šíření nákazy zavedla například 2. základní škola v Chodově na Sokolovsku, kde se nakazil jeden ze žáků deváté třídy. „Třídy prošly dezinfekcí, žáci z třídy nakaženého mají přidělenou třídu ve druhém patře s vlastním záchodem. Byly provedeny kontrolní odběry a vypadá to, že je situace stabilní. Výuku to nenarušuje, díky skvělé spolupráci s hygieniky se podařilo uklidnit i rodiče. Doufáme, že to zůstane u tohoto ojedinělého případu,“ řekl dnes ČTK ředitel školy Milan Kovářík. Podle informací ČTK musela podobná opatření zavést například i základní škola v Nové Roli na Karlovarsku.
Nákaza žloutenkou typu A se šíří přímým kontaktem s nemocným člověkem, kontaminovanýma rukama nebo nepřímo kontaminovanou vodou, potravinami, předměty, vzácně i krví. Hygienici proto doporučují, aby si lidé myli ruce po použití toalety, před jídlem a po příchodu z venku. Je zcela nevhodné například pít z jedné lahve, společně ukusovat svačinu, dělit se o společnou cigaretu a podobně. Nemalý význam má i mytí ovoce a zeleniny před konzumací.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.